Bilim/Teknoloji:
ÇAMAK'TAN ‘LAİK DEMOKRASİ' VURGUSU
 Mersin’de Pazar günü yapılan Demokrasi Nöbeti eylemine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ve yöneticileri de katılım sağladı. Ancak CHP kortejinin alana girişi sırasında, Atatürk’ün fotoğrafının ve cumhuriyetle ilgili sloganların bulunduğu flamaların içeri alınması bazı kişilerce engellenmek istendi. Alanın güvenliğini alan polislerin, flamaların alana girmesine izin vermesine rağmen bazı kişilerin flamaları dışarı çıkarmak istemesi üzerine gerginlik yaşandı. CHP İl Başkanlığı bunun üzerine alandan ayrıldı.

Parti binası önünde toplanan partililere seslenen CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, “Bu meydanda CHP’nin görüşünün dile getirilmesi çok çok önemliydi. Acaba bu bilinerek mi yapıldı yoksa Atatürk’e, Cumhuriyet’e, demokrasiye tahammülleri olmadığı için mi engellendi bunu bilemiyorum. Belki de CHP’nin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesini vurgulamamızı engellemek için bunu yaptılar” dedi.

Çamak, CHP’lilerin alandan ayrılmasından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın kendisini aradığını, yaşananlardan dolayı üzüntülerini ilettiğini belirtti.

 

Alanda okumak için hazırladığı metni parti binası önünde okudu

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Cumhuriyet Alanı’nda okumak üzere hazırladığı konuşma metnini de parti binası önünde okudu.

15 Temmuz Cuma günü Türkiye’nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğüne değinen Çamak, “27 Mayıs’ta asılan Adnan Menderes'in kederini, 12 Mart’ta asılan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yüreklerdeki yarasını, 12 Eylülde asılan 17 yaşındaki Erdal Eren’in ve onun gibi daha nicelerinin acısının izlerini halen toplumumuzun üzerinde görebilirsiniz. Bu memleket darbelerden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmemiştir. Her darbe demokratik gelişimlerin önüne set çekip, bu memleketin insanlarına acı dolu travmalardan başka bir şey bırakmamıştır” dedi.

Milletin demokrasiye olan inancı, halkın artık darbecilere fırsat vermeyen onurlu direnişi ve tüm partilerin bir arada bu darbeye net karşı duruşunun böyle bir felaketin gerçekleşmesinin önüne geçtiğini kaydeden Çamak, “15 Temmuz’daki karanlık teşebbüs sadece mevcut iktidara karşı bir hareket olarak düşünülmemelidir. TSK gibi nadide bir kurumumuzun içine sızan bu darbeci güruhun teşebbüsü aynı zaman cumhuriyetimize ve demokrasimize de karşı yapılmış açık bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

 

‘Laik, demokratik sosyal hukuk devleti’ vurgusu

 

‘Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir’ şeklindeki anayasa ilkesinin neden hayati bir önemde olduğunun 15 Temmuz gecesi çok daha iyi anlaşıldığını kaydeden Çamak, “Bir arada huzur içinde yaşamanın olmazsa olmazı olan bu kavramların herhangi birinden ödün verirseniz, herhangi bir cemaat veya örgütsel bağlantılarla devlet yapılanmalarının içine sızan her türlü gruba da müsait bir alan bırakmış olursunuz” dedi.

Çamak, “Bu süreçte sıklıkla vurguladığımız demokrasi, aynı zamanda üstünlerin hukuku değil, her durumda ve şartta hukukun üstünlüğüne bağlı kalmak demektir. Demokrasi, aynı zamanda düşünce özgürlüğü demektir; demokrasi, aynı zamanda medya özgürlüğü demektir; demokrasi, aynı zamanda tarafsız ve bağımsız yargı demektir; demokrasi, aynı zamanda güçler ayrılığı demektir; demokrasi, aynı zamanda din ve vicdan özgürlüğü demektir ve demokrasi, aynı zamanda hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkı demektir. Esasında milletvekilleri olarak korumaya yemin ettiğimiz demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesi bütün bu sorunların yegâneçözüm anahtarıdır. Yaşadığımız tüm sorunları, tam demokrasi, daha fazla özgürlük ve adalet içinde çözebiliriz. Aksi takdirde böyle bir karanlık darbe teşebbüsü üzerine özgürlükler kısıtlanır, adalet tek taraflı hâle getirilir ve demokrasiden taviz verilmeye başlanırsa, sorunların çözümü değil, sorunların bizatihi kendisi olma riskini taşıyacağı unutulmamalıdır. Bu karanlık darbe teşebbüsü hepimizde derin üzüntü yarattı fakat ne mutlu ki bu süreç, siyasette başından beri olması gereken bir ortak paydada bizleri birleştirdi. Hatta böyle bir acı teşebbüsten belki çıkarabileceğimiz tak kazanç; böyle günlerde birbirimize daha fazla yaklaşıp aramızdaki bariyerleri yıkmak olacaktır.  İşte ancak o zaman bizleri birbirimize düşmanlaştırarak, darbelere müsait bir ortam yaratma hevesindeki iç ve dış güçlere fırsat verilmeyecektir” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Yapmak için can atıyorum” demişti: Uçakta...
ÇILGIN mucit Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta Twitter üzerinden, “5 yıldır aklımda, yapmak için can...

Haberi Oku