Bilim/Teknoloji:
CE Belgesi

Uzman mühendis kadrosuyla Ege Test Center İstanbul'da ürünlerinizin CE belgesi işaretlemesi çalışmalarını kaliteli ve hızlı bir şekilde tamamlamaktadır.CE belgesi /işareti Avrupa Birliği ve Türkiye’ de satılan, üretilen, ithal ve ihraç edilen ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini/ değerlendirildiğini gösterir.

CE belgesi/işareti taşıması zorunlu olan ürünler, ürün direktifleri (yönetmelikleri) ile belirlenmiştir.AB üyesi bir ülkeye ve Türkiye’ye ihracatı veya ithalatı yapılacaksa veya Türkiye sınırları içerisinde üretilmesi ve iç pazara sunulması durumunda, ürünün mutlaka CE belgesi/işareti bulunması ve CE belgelendirme çalışmaları yapılması gerekmektedir.

CE Belgesi/işareti endüstriyel pasaport niteliği taşır, ürünlerin ülkemizde ve AB üyesi ülkelerinde serbest dolaşımını sağlar. CE belgesi olmayan ürünler ülkemizde ve AB pazarında satılamaz.

CE belgesi/işareti Yeni Yaklasım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin direktife uygun olduğunu gösterir.Uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini gösteren bir Birlik isaretidir.

CE belgesi/işareti ile imalatçı direktifteki mecbur olduğu yükümlülükleri yerine getirdiğini belirtir.Uygunluk değerlendirme prosedürlerini tamamladığını beyan eder.Bundan dolayı üye devletler, ürünün güvensizliğine dair bariz bir delil yoksa ürüne sınırlama koyamazlar.

CE Belgesi/İşareti Nasıl Alınır?

 • CE belgesi alınması gereken ürünün kapsamına girdiği direktifler belirlenir.
 • Direktifler belirlendikten sonra direktifler kapsamındaki standardlar belirlenir.
 • CE belgesi alınacak ürün standardlara göre test ve raporlaması yapılır.
 • CE belgesi alınacak ürüne ait teknik dosya hazırlanarak, AT Uygunluk beyanı yayınlanır.
 • CE belgesi ürüne uygun olarak yerleştirilir.
 • Ürüne ait Teknik Dosya’nın ürünle ilgili direktifte belirtilen süreyle saklanır ve gerektiğinde yetkili makamlara/ piyasa gözetimi yapan yetkili kurumlara sunulabilecek şekilde arşivlenir.

CE İŞARETİ

CE İşareti Fransızca "Conformité Européenné" kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur ve "Avrupa’ya Uygunluk" u ifade etmektedir. CE işareti, ürünlerin, amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini, diğer bir ifadeyle ürünün güvenli bir ürün olduğunu gösteren bir işarettir.

CE işareti, ürünün AB içerisinde serbestçe dolaşımını sağlayan, 1 Ocak 2004 itibariyle Türkiye iç pazarında da kullanılma zorunluluğu olan, üreticinin garanti beyanı olmakla beraber bir bakıma ürünün pasaportu niteliğinde olan bir işarettir.

CE İşareti, bir kalite markası değildir. CE İşareti, herhangi bir yerden alınan marka olmayıp, imalatçı tarafından ürüne/ambalaja/ilgili dokümana yapıştırılır.

CE işareti'nin formatı ilgili direktiflerde de belirtildiği üzere aşağıdaki gibi olmalıdır. CE işareti genişletiliyor veya daraltılıyorsa oranlar korunmalıdır.

CE Belgesi/İşareti Yararları, Neden Gerekli?

 • CE Belgesi ürünün Avrupa Birliği ülkelerinde ve iç piyasada serbest dolaşımını ve pazarlanmasını sağlar.
 • CE Belgesi, ürünün AB teknik mevzuatına uygunluğunu belirtir.
 • CE İşareti ürünün asgari olarak güvenli olduğunu gösterir.
 • Üreticiler, iç piyasada ve AB pazarında ürünlerine satabilmesi için CE İşaretini koymak zorundadırlar.
 • CE İşareti, bir çeşit endüstriyel pasaport işlevini görür.
 • CE Belgesi, kesinlikle bir kalite markası ve garanti belgesi değildir.
 • CE İşareti, kalitenin başladığı seviyeyi gösterir.
 • CE İşaretli ürün AB ülkelerinde, normlarla ilgili yasal gerekçeler ortaya konarak geri çevrilmesi mümkün değildir.
 • CE İşareti, Yeni yaklaşım direktiflerine uygunluğun bir göstergesidir.

.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mersin'de engeller "Turkcell Hayal...
Turkcell’in YGA ile birlikte hayata geçirdiği “Hayal Ortağım”a eklenen “Yol Arkadaşım AVM” ve...

Haberi Oku