Bilim/Teknoloji:
Medya Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgi, eğlence ve reklam ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanabileceğimiz en önemli mecra dijital medya kanalları haline gelmiştir. Sabah uyandığımız andan itibaren günün her anında bağlı olduğumuz dijital mecralar hem bilgi alışverişi hem de iletişim için alışkanlıklarımız haline gelmişlerdir. Haber sitelerinde bilgi ve sosyal ağlarda eğlence ihtiyacımızı karşılarken; bize sunulan reklamlar ile ihtiyacımız olan ürün veya hizmetlere aynı anda ulaşmaktayız.

Dijital medya kanallarının, online mecraların bu yüksek kullanım oranı markalar için  de vazgeçilmez bir pazarlama kanalı haline gelmelerinin en önemli sebebidir. Ürün veya hizmet satışlarını arttırarak daha fazla gelir elde etmek isteyen, daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen markalar için dijital medya en etkili ve öncelikli pazarlama kanalı olma yolunda her geçen yıl biraz daha ilerlemektedir. Ölçülebilir, ölçeklendirilebilir, hızlı ve etkili bir şekilde planlanabilir ve çeşitlendirilebilir dijital medya planlama stratejileri ile markaların tüm bunları yapabilmesi için tek ihtiyacı olan tek şey MotionB sitesinin Medya Planlama sayfasında da görülebileceği gibi profesyonel bir ajansla çalışmaktadır.

Dijital Medya Planlama Nedir?

Bir markanın belirlenen zamanlar içerisinde pazarlama hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşabilmesi için dijital medya kanallarında yapılması gerekenlerin uzmanlar tarafından belirlenmesi ve bütçelendirilmesidir. Bir pazarlama kampanyasında medya planı ne kadar başarılı yapılırsa, kampanya maliyeti o kadar düşecek, daha efektif bir sonuç elde edilecektir. Böylece yatırım getirisi doğrudan artmış olacaktır. Bu yüzden medya planlaması mutlaka medya kanallarında etkili, online pazarlama stratejilerini etkili bir şekilde hayata geçirebilecek bir ajans tarafından yapılmalıdır.

Dijital Medya Planlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir markanın kimliği, konumlandırması ve bunların toplamında stratejisi medya planlama ajansı tarafından iyi analiz edilmeli ve benimsenmelidir. Bu amaç doğrultusunda pazarlanacak ürün veya hizmetin nitelikleri, tüketiciler için duygusal ve/ya fonksiyonel faydası iyi değerlendirilerek dönüşüm oranının en yüksek olacağı hedef kitleye doğru bir şekilde efektif bir bütçe doğrultusunda, sürekli takip edilerek ve optimize edilerek sunulmalıdır. Hedef kitleye ulaşılacak pazarlama kanalları kullanıcı alışkanlıklarına ve gündemle ilişkili doğru bir şekilde belirlenmeli, reklam içerikleri yaratıcı bir şekilde oluşturulmalı, reklamların ne zaman hangi sıklıklarla gösterileceği ve ne kadar bütçe ile sunulacağı netleştirilerek şeffaf olarak paylaşılmalıdır.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra ortaya bir medya planı çıkmış olacak ve bu strateji üzerinden dijital medyada pazarlama faaliyetlerine başlanabilecektir. Bu aşamada ise medya planlama ile bağlantılı olan medya satın alma ihtiyacı doğacaktır. Bu yüzden medya planını yapacak ajansın tam hizmet verebilen bir dijital medya planlama ve satın alma ajansı olması önemlidir. Böylece bütünlüğün ve uyumun sağlanması için medya planlama yapacak ve bu planı uygulayacak ajans aynı olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Prof. Dr. Serap Ustaoğlu: Mersin Balığının...
SİNOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mersin Balıklarını Koruma Yaşatma Derneği Başkanı Prof. Dr....

Haberi Oku