Çin bu yıl yoksulluğun azaltılması amacıyla 3,4 milyon insanı daha gelişmiş bölgelere taşıyacak

Çin’de 13. Plan döneminde (2016- 2020) ülke genelinde insani gelişmenin sağlanması öncelik alanlarında biri olarak kabul edilmiş durumda bu nedenle bu dönemde yoksullukla mücadele hükümetin en önemli gündem maddelerinden biri. Ayrıca Çin yoksullukla mücadele alanında “Bin Yıl Kalkınma Hedeflerini” tutturmaya başaran ilk gelişmekte olan ülke olmuştu. Bu durum devletin yoksulluğu ortan kaldırarak tüm yurttaşlar için insani gelişmenin sağlanmasını ne kadar önemsediğinin göstergesi. Bu nedenle Çin yoksulluk çeken topluluklardan 3,4 milyon insanı yoksulluğun azaltılması amacıyla bu yıl daha gelişmiş bölgelere taşımayı planlıyor.

Dünya 12.02.2017, 13:52 12.02.2017, 13:53 Vadi sağdıç
16
Çin bu yıl yoksulluğun azaltılması amacıyla 3,4 milyon insanı daha gelişmiş bölgelere taşıyacak


Çin’de 13. Plan döneminde (2016- 2020) ülke genelinde insani gelişmenin sağlanması öncelik alanlarında biri olarak kabul edilmiş durumda bu nedenle bu dönemde yoksullukla mücadele hükümetin en önemli gündem maddelerinden biri. Ayrıca Çin yoksullukla mücadele alanında “Bin Yıl Kalkınma Hedeflerini” tutturmaya başaran ilk gelişmekte olan ülke olmuştu. Bu durum devletin yoksulluğu ortan kaldırarak tüm yurttaşlar için insani gelişmenin sağlanmasını istanbul escort bayan ne kadar önemsediğinin göstergesi. Bu nedenle Çin yoksulluk çeken topluluklardan 3,4 milyon insanı yoksulluğun azaltılması amacıyla bu yıl daha gelişmiş bölgelere taşımayı planlıyor.

Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre, ülkenin ekonomik planlayıcısı olan “Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu”, yoksulluk içinde yaşayan 2.49 milyon kişinin 2016 yılında bu hedef doğrultusunda iskan edildiğini bildirdi. NDRC yetkilisi Yang Qian, 2016 yılı sonunda 22 ilde konut, altyapı ve kamu hizmetlerini içeren iskân projeleri yapıldığını söyledi. Yerel makamlar ayrıca, iskân edilen insanlar için destekleyici endüstrileri, istihdam ve sosyal güvenlik olanaklarını araştırıyorlar. Çin ülkedeki yoksulluğu 2020’ye kadar sonlandırmayı taahhüt etti. Yoksulluğun iskân yoluyla hafifletilmesi yoksulluğu sonlandırma stratejisinin bir yönünü oluşturuyor. Altyapı, elektrik, sosyal hizmetler konusunda yetersiz olan bölgelerden gelişmiş bölgelere yapılacak nüfus transferi bölgeler arası gelir farklılıklarının azalmasına ve insani gelişmenin tüm ülkede yaygınlaşmasına katkı sağlayacak.   Çin Uluslararası Radyosu 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?