Eğitim:
Çocuğun Dünyası Projesi Göç Çocuklarıyla Çalışmalarına Devam Ediyor
  
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen ve T.C Kalkınma Bakanlığı tarafından 13 Eylül 2012 tarihlerinde Malatya’da yapılan SODES Fuarı’nda Mersin il birinciliğine layık görülen proje, “Bir dokunuşla, binlerce dünya” sloganıyla çocukların dünyasına bilimsel bir bakışla eğiliyor.
 
Proje koordinatörlüğünü Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünsal Yetim’in üstlendiği projede, psikolog, sosyolog, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları ile bu bölümlerin öğrencilerinden oluşan 17 kişilik bir ekip yer alıyor. Projenin hedef kitlesini ise Mersin’e göç edenlerin yoğun olarak bulunduğu  Akdeniz ve Toroslar ilçesindeki 13 ilk ve ortaokuldaki 21 bin 918 öğrenci oluşturuyor.
 
Projede ilk olarak, Mersin’e göç eden nüfusun yaşadığı mahallelerdeki ilköğretim çağındaki çocukların beklenti ve sorunlarını tespit etme ve bu sorunlar doğrultusunda çözümleyici öneriler sunmak için bireysel psikolojik danışmanlık faaliyetlerinin verilmesi amaçlanıyor.
 


Göç eden çocukların temel sorun ve beklentileriyle paralel olarak, çatışma çözümü, öfke yönetimi ve sağlıklı iletişim becerilerinin kazandırılmasına yönelik grupla psikolojik danışmanlık faaliyetleri yürütülüyor.
 
Göç eden çocukların, çevresiyle iyi ilişkiler kurması, gerekli hoşgörüye sahip olabilmesi, temel insan ilişkilerinde nasıl davranacağını bilmesi, toplumsal değerlere karşı olumlu bir tutum geliştirmesi, toplu yaşama kurallarını bilmesi, akran baskısına direnmesi, madde bağımlılığı, internet bağımlılığı ve bu bağımlılıklardan korunma becerilerinin kazandırılması gibi yoğun olarak eksikliğini hissettiği konularda da 'sınıf içi rehberlik hizmetleri' yürütülüyor. Ayrıca, çocukların tespit edilen problemlerine yönelik çözümleyici önerilerin sunulması ve ailelerden gelebilecek problem odaklı sorunların çözümü için ise öğrenci velileri ve yakınlarıyla 'aile görüşmeleri' yürütülüyor. 
 
Bu hedef ve amaçlar dışında, projede istismara uğrayan ve madde bağımlısı olan çocukların tespit edilerek, onlara uygun danışmanlık faaliyetlerinin sürdürülmesi de hedefleniyor. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Finlandiya Ulusal Eğitim Komisyonu Türk okulunu...
Eğitim alanında dünyada sayılı ülkelerden Finlandiya'nın Ulusal Eğitim Komisyonu Üyesi ve Önceki...

Haberi Oku