Erdemli:
EKÜY Projesine Katılan Çiftçilere Sertifika Verildi
Mersinin Erdemli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projesine gönüllü olarak katılan 51 çiftçiye sertifika verildi.

2010 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca başlatılan EKÜY projesine katılarak uygun ürün seçimi ve çeşitliliği, toprak işleme, bitki sağlığı, sulama, gübreleme, budama, münavebe gibi sistemleri ve kombinasyonları uyumlu bir şekilde uygulayan çiftçiler kalıntısız ürün ürettikleri ve doğal yaşama zarar vermedikleri için sertifikayla ödüllendirildiler. Kurum binasında düzenlenen sertifika töreninde konuşan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Türker, çiftçilere gönüllülük esasına dayanan bu projede yer aldıkları için teşekkür etti.

Sağlıklı gıda ürünleri yetiştirmenin ve doğal yaşama zarar vermeden tarım yapmanın önemli olduğunu vurgulayan Türker, "Ülkemizde, tarladan sofraya güvenilir gıda arzının sağlanması, taze sebze ve meyvede ihracat ve iç tüketimde kalıntı sorununun yaşanmaması, çevre ve insan sağılığı ile fauna ve floranın korunması açısından bitki, insan ve çevre sağlığı hedefi doğrultusunda yapılan yasal düzenlemelerin sistemli bir şekilde ve paket program halinde uygulamaya aktarılması için 2010 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi" proje çalışmaları başlatılmıştır. Agro-ekosistem içinde uygun ürün seçimi ve çeşitliliği, toprak işleme, bitki sağlığı, sulama, gübreleme, budama, münavebe gibi sistemlerin ve kombinasyonlarının uyumlu bir şekilde kullanıldığı, girdilerin dikkatli bir şekilde yönetildiği, çevre ve ekonomik üretim dengelerinin göz önünde bulundurulduğu, analiz, izleme ve denetim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ve sürdürülebilir tarım ilkeleri çerçevesinde bir yandan yüksek nitelikte ve ekonomik anlamda ürün yetiştirirken, öte yandan doğal yaşam ve insan için, çevreyi koruyacak ve iyileştirecek biçimde yapılan üretim sistemidir. Bu proje kapsamında Üretim sezonu başlamadan önce proje personeli tarafından köylerde proje tanıtım toplantıları ve eğitim yapılmaktadır. Bu toplantılara katılan veya proje hakkında bilgi sahibi olan ve projede yer alıp teknik elemanların tavsiyeleri doğrultusunda üretim yapmak isteyen gönüllü üreticilerle sözleşme yapılmakta ve projenin yürütüldüğü çiftçilere EKÜY Sertifikası verilmektedir" dedi.

İlçede 51 üreticinin EKÜY projesine gönüllü olarak katılarak sağlıklı ürün yetiştirdiği bilgisini veren Türker, "İlçemizde Örtü Altı EKÜY projesi Çiftçi Tarla Okulu adı altında Üçtepe Köyünde 84 da alanda 21 çiftçinin katılımıyla yürütülmektedir. Narenciyede EKÜY projesi ise Arpaçbahşiş Beldesinde 395 da alanda 30 çiftçimizle yürütülmektedir. Bu çiftçilerin üretim alanlarından EKÜY projesi kapsamında hasat öncesi alınan numunelerin analizleri yaptırılmış ve sonuçlar müspet çıktığından bu çiftçilerimize EKÜY sertifikaları tanzim edilmiştir" şeklinde konuştu.

Projeye katılan çiftçilerin arasında yarışmaların da düzenleneceğini duyuran Türker ilçe birincisinin ilde, il birincisinin ise ülke genelinde yarışacağını belirtti. - MERSİN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BÜYÜKŞEHİR, ERDEMLİ’DE DÜZENSİZ DEPOLAMAYI...
Son dönemde hayata geçirdiği çalışmalar ile birçok alanda kentin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşların...

Haberi Oku