Güncel:
BAKİ ŞİMŞEK, MERSİN SERBEST BÖLGESİNİN SORUNLARINI TBMM'NDE DİLE GETİRDİ

 MHP Milletvekili ŞİMŞEK; Mersin serbest bölgesinin sorunlarını dile getirerek; Türkiye’nin ilk serbest bölgenin Mersin’de(1987) kurulmasına rağmen gerekli destek verilmediği için, bölgede beklenilen gelişmenin sağlanamadığını belirtti. Ayrıca aynı yıllarda Antalya’nın da turizm bölgesi ilan edilmesiyle, bütün yatırımların Antalya’ya kaydırıldığını ve koskoca büyük şehrin kaderiyle başbaşa bırakıldığını söyledi. Baki ŞİMŞEK sözlerine şöyle devam etti. Bugün Mersin Serbest Bölgesinde, insanlar, 1987 yılından bu tarafa tapu sorunlarını dahi çözememişlerdir. Birçok tesis kıyı kenar çizgisi içerisinde kalmıştır. Serbest bölgede üretim yapan bir fabrikanın tapusu yoktur. Tapusu olmayan bir fabrikatör kime ipotek verecek, kimden kredi alacak, nasıl bir işletmeyi ayakta tutacaktır? Serbest bölge, serbest ticaretin yapılabildiği bölgedir. Mersin'deki bir işletme sahibi Nil'in kıyısından çakıl taşını alıp Çekoslovakya'daki cam fabrikasına satabilmelidir ama bunu yapamamaktadır, İngiliz adalarında ancak bir offshore şirketi aracılığıyla bunu yapabilmektedir. “ dedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK; serbest bölgede istenilen ürünün alınıp satılamadığını, ürün çeşitliliğinin az olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü.”
“Serbest bölgede herkes istediği ürünü alıp satamamaktadır. Geçtiğimiz yıl iş adamlarıyla yapmış olduğumuz toplantıda, Ak Parti'de siyaset yapan bir iş adamı Gümrük ve Ticaret Bakanına aynen şunu söyledi: "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, maalesef, ticareti engelleme bakanlığı yapıyor." Birleşmiş Milletlere serbest bölgeden mal satacaklar, Birleşmiş Milletler koli istiyor, "Her kolide 5 kilo şeker olsun." diyor ama mevzuatımız her koliye 5 kilo şeker koymaya müsaade etmiyor ancak 2 kilo şeker koyabilirsin." diyor. İş adamları mevzuatlardan yeterince çile çekiyorlar. Bunun önünün açılması, Mersin'in hak ettiği yere gelmesi lazım” dedi.


    Mersin limanında, gemi ticaretinin önünün açılması gerektiğini belirten ŞİMŞEK “ Gemilerle gelen birçok ürünün serbest bölgedeki firmalar tarafından alınıp satılabilmesi lazım. Hassas ürünlerin veya kimyasal ürünlerin kaçakçılıkta kullanıldığı, mazota, benzine karıştırıldığı şüphesiyle birçok ürüne yine aynı şekilde kısıtlama getirilmiştir.
 Mersin'den geçtiğimiz dönemlerde Hükûmetin icracı 2 tane bakanı olmasına rağmen, Kürşat Tüzmen Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak birçok vaat vermesine rağmen serbest bölgeyle ilgili, organize sanayi bölgeleriyle ilgili, ticaret bölgeleriyle ilgili, maalesef, çivi çakılmamıştır. Geçtiğimiz dönem yine Zafer Çağlayan, Turgut Özal'ın Singapur, Dubai benzetmelerini aşarak "Amerika'nın Hollywood'u varsa, Hindistan'ın Bollywood'u varsa, Türkiye'nin de Mersin'i olacak." demiştir. Sizin mevkidaşınız Mersin'e bu vaatleri vermiştir ama Mersin hâlâ tiyatro izlemeye devam etmektedir.”dedi.


Sözlerinin son kısmında Mersin'de açılışı yapılan şehir hastanesinde emeği geçenlere, arsasını veren belediyeden, yatırımı yapan firmadan ve gerekli desteği veren Hükûmete kadar herkese teşekkür eden MHP Milletvekili ŞİMŞEK sözlerine şöyle son verdi. “Seçimlerden önce ihalesi yapıldığı söylenen ancak şu anda nereye yapılacağı dahi belli olmayan 350 bin nüfuslu Tarsus'a şehir hastanesi ne zaman yapılacaktır? Çukurova havalimanı ne zaman bitirilecektir? Kazanlı sahil bölgesi turizm bölgesi ilan edildi ama maalesef on yıldır yolu bile bitirilemedi. Bugün turizm bölgesinde yatırım yapacak olan firmaların tamamı yatırımdan vazgeçtiler, şu anda herhâlde Arap yatırımcı aranıyor o bölgeyle ilgili. Mersin'in ayağa kalkabilmesi için burada ticaretin ve turizmin birlikte yapılması gerekiyor. Suriye'de, Irak'ta, İran'da bu gelişmeler olurken Mersin'deki serbest bölgenin sağlıklı bir ticaret yapması mümkün değil, bununla ilgili de Hükûmetimizin gerekli çalışmaları yapmasını bekliyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

DAVULUN SESİ MERSİN’DEN HOŞ GELİR
On bir ayın sultanı Ramazan ayı, Mersinliler tarafından coşkuyla karşılandı. 90 davulcunun aynı anda...

Haberi Oku