Güncel:
Toksik Maddelerin Arıtılması

Arıtma sistemleri son dönemlerde önemi daha da anlaşılmaya başlayan ve gereklilik olarak insan yaşamında yer edinen sistemlerdir. Eğer sağlıklı olmak ve daha temiz bir çevrede yaşamak istiyorsak, birer birey olarak her birimizin bu tip uygulamalara önem vermesi gerekiyor. Arıtma sistemleri belli başlı olarak üç aşama ile biliniyor. Fiziksel arıtma, kimyasal arıtma ve biyolojik arıtma. Bu süreçlerin her biri farklı görevlere ve yöntemleri ile suların zararlı atıklardan temizlenmesini sağlıyor. Bu da doğa için ne büyük bir fayda olmaktadır. Tam anlamı ile doğa dostu hale gelen sular, yeniden değerlendirilebilmekte, bundan da önemlisi çevrenin ve özellikle insanların zarar görmesi engellenmektedir.

Arıtma sistemleri ve suların arıtılması denildiğinde ilk akla gelen ise şüphesiz ki toksik maddeler oluyor. Çünkü toksik maddeler zehir olmaları ile biliniyor. Canlı organizmalara, insanlara ve sıcakkanlı tüm hayvanlara, ağız, solunum ya da deri yolu ile bulaştığında normal olarak seyreden fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmaları bozmakta hatta ölümlere sebep olmaktadır. Yani canlıları zehirlemektedir. Bu sebeple de çevrenin toksik maddelerden arındırılması çok önemlidir. Sular ise özellikle de sanayilerin endüstriyel atık suları çokça toksik madde içermektedir. Bu durum son derece kapsamlı ve özenli bir arıtmayı da gerekli kılmaktadır. Aynı zamanda kanun eliyle de zorunlu hale getirilen arıtma sistemleri, toksik maddelerin çevreye zarar vermesini engellemektedir.

Toksik maddelerin arıtılmasında, fiziksel arıtma süreci ile işleme başlanır ve ardından kimyasal süreç devreye girer. Fiziksel arıtmada öncelikle belli bir büyüklüğün üzerindeki katı maddeler ayıklanır. Kimyasal arıtma ise su içerisinde askıda halde bulunan ya da çözünmüş olan zararlı maddelerin arıtılması işlemidir. Bu işlemin ardından ise biyolojik arıtma yapılmaktadır. Bu tip bir arıtma süreci sonunda toksik maddeler yok edilmiş ve temiz bir su elde edilmektedir. Çevreye de tertemiz bir su bırakılmaktadır. Basit bir arıtma süreci, çevrenin göreceği telafi edilmez zararların önüne geçebilmekte. Üstelik büyük ve komplike sistemlere gerek yok her zaman. Paket olarak içme suyu arıtma sistemleri de işinizi görebilir. Bu tip sistemler daha esnek bir yapıya sahiptir ve istenilen yere taşınabilir. Dolayısıyla çok fazla avantaja sahiptir. Siz de dilediğiniz yerde bu tip bir sistemi kullanabilirsiniz. Böylece atık sularınızdaki toksik maddeleri temizleyeceksiniz ve suyu tekrar dönüştüreceksiniz. İçme suyuna kadar arıtma yapabilirsiniz. Bu çok büyük bir dönüşümdür ve atık suların bu noktaya taşınması takdire şayan bir işlemdir. Bir de bu işlemin önemini kavramak gerek. Hem çocuklarınıza hem de çevrenize bu düşünceyi aşıladığınızda, insan yaşamına mal olabilen toksik maddelerin temizlenmesi hakkında da fikir vermiş olacaksınız. Çağımızın hastalıkları arasında sayılan çokça ölümcül hastalığın bu şekilde önüne geçilebilir ve hasta sayısında da ciddi azalmalar gözlenebilir. Tek yapılması gereken insanımız arasında toksik maddelerin doğurduğu olumsuz sonuçlar hakkında bilgilendirme yapılması ve de bu yönde arıtma sistemlerinin yaygınlaştırılmasıdır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TÜRK DÜNYASI TİYATRO GÜNLERİ’NDE GAGAUZYA...
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Mersinli tiyatro severleri farklı...

Haberi Oku