Sağlık:
Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı)

 

Ortognatik cerrahi; çenelere ilişkin şekil bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan bir cerrahi yöntemdir. Çeneler birbirleriyle veya dişler çenelerle uyumlu olmadığında ihtiyaç duyulabilen bir teknikdir . Dişler ortodontik olarak düzeltilir ve sonrasında çeneler cerrahi olarak yeniden konumlandırılır. Bu işlemler, sadece yüz görünümünü geliştirmekle kalmayıp, ayrıca dişlerin birbiriyle uyumunu ve düzgün fonksiyon görmesini de sağlar.

Ortognatik Cerrahi kimlere uygulanır?

Dişleri düzgün şekilde kapanamayan insanlar ve çene kemikleri tam uyumlu ilişkide olmayan insanlar ortognatik cerrahiden yararlanabilir. Gelişim sırasında çenelerde bazı sapmalar olabilir ve alt ve üst çene farklı oranlarda ve asimetrik olarak büyüyebilir. Bunun sonucu olarak çiğneme, konuşma gibi fonksiyon bozuklukları, uzun dönemde ise dişeti hastalıkları ve estetik sorunlar ortaya çıkabilir. Sadece dişleri ilgilendiren bir problem varsa; yalnız ortodonti ile durum düzeltilebilir. Eğer kemiklerin de konumunu değiştirmek gerekiyor ise cerrahi işlem uygulanacaktır. Eğer hastada aşağıdaki durumlar varsa cerrahi işlem gerekebilir:

Çiğneme, ısırma ve yutma sorunları
Konuşma problemleri
Kronik çene ve TME ağrısı
Ön bölgede açıklık
Önde yada geride konumlanmış çene (karşı çeneye göre)
Nefes alma problemleri

Bu problemlerin bazıları ya doğumdan itibaren vardır; ya da gelişim sırasında sonradan ortaya çıkabilir. 

Tedavi :

Cerrahi işlemden önce dişler; ameliyata hazırlık amacıyla ortodontik olarak dizilir.Bundan sonra özel radyografik incelemeleri ve ölçüden elde edilmiş çalışma modelleri incelenir. Tüm bunların ardından bu bilgiler ışığında, en uygun tedavi yönteminin seçimine karar verilir.
Çene kemiğinde gelişimsel sorunlar varsa vücudumuz bunu kompanse edecek şekilde ve yönde gelişim göstermiştir. Mesela ciddi bir kapanış problemi varsa dişler bu boşluğu kapatmaya çalışacak yönde eğim kazanır.
Aslında çeneler ameliyat ile uygun pozisyonlarına hareket ettirildiklerinde bu eğimli dişler çenelerin kapanışını çok zorlaştıracaktır. Bu nedenle önce; ameliyattan sonra çenelerin alacağı konuma göre, dişleri uygun yerlerine getirmek amaçlanır. Cerrahi öncesi ortodonti uygulanır. Böylece doğru konuma getirilmiş dişlerle, cerrahi sırasında çeneyi doğru konumlamak ve kapanışı ayarlamak hızlı ve kolay olacaktır.
Cerrahi/ortodontik tedavinin çok çabuk sonuçlanmayacağını anlamak önemlidir. İlk değerlendirme ve tedavi planı süreci yaklaşık üç ay alır. Bu süreçte kayıtlar alınır ve tedavi ile ilgili olarak cerrah ve ortodontist değerlendirmelerini yaparlar. Birçok yanlış çene ilişkisi dişlerin pozisyonlarını değiştirmeden düzeltilemeyeceği için, tipik olarak cerrahi operasyondan önce altı aydan sekiz aya kadar değişebilen bir süre boyunca ortodontik tedavi gerekebilir.
Cerrahi öncesi hastanın çene olçuleri alınıp modelleri yapılır  ve bu modeller üzerinde hazırlık yapılır . Cerrahi işlemler önce laboratuvarda bu modellerde uygulanır ve aynısı operasyon odasında tekrar edilir. Eğer operasyonda sadece tek çene hareketi sağlanacaksa operasyon iki ile dört saat arası sürebilir. Eğer her iki çeneyi de içine alıyorsa operasyon süresi dört ile altı saat arası değişebilir.  Cerrahi işlemden sonra ortodontik tedavi sürecine ihtiyaç olabilir.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İshale Ne İyi Gelir?
Diyare olarak da adlandırabileceğimiz ishal tehlikeli olmamakla beraber kişilere gün içerisinde büyük olumsuzluklar...

Haberi Oku