Silifke:
Mersin Akkuyuda İş Makinaları Çalışmaya Başladı

Mersin Akkuyudaki nükleer santral sahası olan arazide iş makineleri çalışmalara başladı. ÇED raporu olmayan santralda faaliyetin başlaması, tepki yarattı.

ÇED RAPORU ONAY BEKLİYOR

Mersin Akkuyuda yapılması planlanan nükleer santral sahasındaki çalışmalar ilk kez görüntülendi. Santralla ilgili hazırlanan ÇED raporu halen ÇED Genel Müdürlüğünde onay bekliyor. Ancak Greenpeace ulaşan görüntülere göre sahada yoğun bir çalışma var. Yaşam alanları oluşturulmuş, iş makineleri ve kamyonlar hummalı bir çalışma içinde. Yapılan patlatmalar aksiyon filmlerini aratmıyor. Sorumlu şirket Akkuyu NGS ise yapılan çalışmaların nükleer santral inşaatı ile ilgili değil yalnız taş ocağı işletmesi ile ilgili olduğunu söylüyor.

RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Mersinin Gülnar ilçesindeki Akkuyu mevkiine kurulması planlanan nükleer güç santralı için Rusya ile Türkiye arasında anlaşma imzalanmıştı. Santralla ilgili Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santralı) hazırladığı ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğüne sundu. 3 bin sayfayı aşan ÇED raporu için sonuç henüz açıklanmadı.

İLK ENERJİ 2020DE

Santralın takvimine göre, eğer ÇED raporuna onay verilirse 2015te gerekli lisanslar alınacak. 2016da santral inşaatı başlayacak. İlk enerji de 2020de üretilecek.

ÇED RAPORU AÇIKLANMADAN HERHANGİ BİR FALİYETTE BULUNMAN YASAK AMA...

ÇED raporu alınmadan nükleer santralın kurulacağı sahada santralle ilgili herhangi bir faaliyetin yapılmaması gerekiyor. Ancak Akkuyuda deniz kenarında yer alan sahada yoğun bir çalışma devam ediyor. Greenpeacee ulaşan bir videoda sahada düz zemin üzerindeki küçük bir tepelik dinamitlerle kontrollü patlatılıyor. Daha sonra buradan çıkan hafriyat kamyonlarla taşınıyor. Ayrıca sahada ilk kez çekilen fotoğraflardan konteynırlarla işçiler için yaşam alanları oluşturulduğu anlaşılıyor.

"MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI AÇIKLAMIŞ"

Greenpeacee göre, başlayan faaliyetler tamamen nükleer santrallarle ilgili. Santralın mutlaka düz bir zemine kurulması gerekiyor. Bu nedenle patlatmalarla zeminin düzeltmesi yapılıyor. Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Şantiyeler kurulmuş durumda. Açıkça görünüyor ki, daha izinler alınmadan Akkuyu Nükleer santrali için yıkım süreci başlamış. Kısacası taş ocağı görüntüsü adı altında, minareyi çalan kılıfını hazırlamış."

"TAŞ İŞLETMECİLİĞİ KAPSAMINDADIR"

Yetkili şirket Akkuyu NGS, Radikale yaptığı açıklamada iddiaların aksine şu açıklamada bulundu: "Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali) Sahasında, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı çerçevesinde ve alınan lisans ve izinlere istinaden yangın emniyet yolları ve güvenlik yollarının oluşturulmasına yönelik malzemelerin temini için taş ocağı işletilmekte olup bu kapsamda ilgili kurumlar tarafından verilen izinler çerçevesinde gerekli izinler alınmış ve sahada denetimler de yapılmıştır. Taş ocağı işletme faaliyetleri için; maden ruhsatı, taş ocağı işletme izni, gayrısıhhi müessese işletme izni ve ÇED Belgesi ilgili kamu kurumlarından alınmış olup söz konusu faaliyetler bu izinler çerçevesinde yürütülmektedir."

Proje ile ilgili ÇED Raporu sürecinin devam ettiğini belirten Akkuyu NGS yetkilileri, inşaatın başlayabilmesi için yalnız ÇED olumlu kararının da yeterli olmadığını belirterek şunları dedi: "Uluslararası kural ve izinlerin yanı sıra Türkiyenin ilgili kurumları tarafından da uygulanan son derece sıkı ve zorlu bir izin ve denetim süreci söz konusu. İnşaat için asıl olarak alınması gereken inşaat lisansıdır. Projemizin inşaat lisansının TAEKden 2015 sonunda alınması, ilk ünite inşaatının ise Ocak 2016da başlaması öngörülmektedir. Her şey proje takvimine uygun olarak ilerlerse ilk reaktörde elektrik üretiminin 2020 ortasında başlaması planlanmaktadır."

TEMELİ ÇOKTAN ATTTILAR

Mersin Nükleer Karşıtı Platformdan Yılmaz Kilim iseekim ayında Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu ile birlikte sahaya gittiklerini yapılan çalışmaları o dönemde tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Taş ocağı adı altında temel kazılmıştı ve temel çalışması şu anda bitti. Nükleere santral sahasına girmemize izin verilmiyor. Taş ocağı ile ilgili proje tanıtım dosyasını bilgi edinme hakkı çerçevesinde istememize rağmen bize vermiyorlar. Eğer dosyaya ulaşabilirsek yapılan işlemin usulsüzlüğünü de kanıtlamış olacağız. Şu anda dolgu işini tamamlamış durumdalar." (Radikal)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Silifke Belediyesi 473 bin 357 m2 asfalt yol...
Silifke Belediyesi göreve geldiği 2014 yılından buyana 473 bin 357 m2 asfalt yol yapımı, 100 bin 749 m2...

Haberi Oku