banner107

Akdeniz Belediyesi’nin desteklediği sempozyumda Eş Başkan Mutlu konuşmacı oldu

Homofobi ve Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu yapıldı

Abone olbanner90
Akdeniz 13.10.2014, 20:28 13.10.2014, 20:28
532
Akdeniz Belediyesi’nin desteklediği sempozyumda Eş Başkan Mutlu konuşmacı oldu
 Mersin 7 Renk Derneği tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen “1. Homofobi ve Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu” yapıldı. Akdeniz Belediyesi’nin de paydaşları arasında bulunduğu sempozyuma, Eş Başkan Yüksel Mutlu da konuşmacı olarak katıldı.
 
Medya, yerel yönetimler, nefret saldırıları, sağlık ve eğitim hakkı gibi konuların tartışıldığı “1. Homofobi ve Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu” 9-12 Ekim tarihleri arasında Mersin’de yapıldı.  Mersin 7 Renk Derneği tarafından düzenlenen sempozyumun paydaşları arasında Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL), Pembe Hayat LGBTİ gibi sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Akdeniz Belediyesi de yer aldı. Toplam 3 gün süren sempozyuma, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu da konuşmacı olarak katıldı. Nefret, muhafazakârlaşma ve neo-liberal eksende lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel bireylerin (LGBT) sorunlarının ve haklarının masaya yatırıldığı etkinlikte, Mutlu’nun yanı sıra çok sayıda aktivist ve yerel yönetici de konuşmacı oldu. İlk gün açılış ve konuşmaların ardından yapılan “Medyanın Ötekileri” başlıklı 1.Oturumda, Yeşil Gazetesi’nden Alper Tolga Akkuş moderatörlüğünde Agos Gazetesinden Karin Karakaşlı ve kaosgl.org editörü Yıldız Tar yer aldı. “LGBT’lere Yönelik Nefret ve Mersin” konulu 2.Oturumda ise Yağmur Arıcan moderatörlüğünde Buse Kılıçkaya, Ahmet Toköz, Hayriye Kara ve Ece Yiğit konuşmacı oldu.
 
“LGBT bireyler en temel insan haklarından bile yoksun”
 
Sempozyumun ikinci gün “Yerel Yönetimler” konulu 1. Oturumunda, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında Işid terör örgütünün yarattığı vahşet ortamı ve Türkiye’deki yansımalarına dikkat çeken Eş Başkan Mutlu, “Bugünlerde çok önemli günlerden geçiyoruz. 30’u aşkın insanın yaşamını yitirdiği bu birkaç gün içerisinde, Türkiye her an yeni bir provokasyon ihtimaline açık durumda. Öte yandan Ortadoğu’da uzun zamandır yeni değişim ve dönüşümler var. Ve dönüşümle aynı zamanda Rojava’da bir kadın devriminin mücadelesi veriliyor. Ayrıca sonunda Kobani’ye kadar gelmiş olan Işid çeteleriyle Ortaçağı bile aratmayacak düzeyde bir adaletsiz savaş yaşanıyor. Bu noktada bize düşen görev, Ortadoğu’da demokratik ulusu hayata geçirerek bir devrimi gerçekleştirmektir. Demokratik ulus projesinin ne kadar sahici, hakikat ve ne kadar gerçekleşebilir olduğunu göreceğiz. Çünkü bu projede o coğrafyanın tüm farklı etnik ve dinsel unsurlarının bir arada oluşturduğu kantonlar, bu kantonlarda da eş sözcülükle yönetim ve mekanizma var. Bugün bu ortamı değiştirmek isteyen emperyalist güçlerle mücadele etmek gerekiyor. Bu mücadelede hepimize görev düşüyor” diye konuştu. Türkiye’de her daim olağanüstü günler yaşandığını da ifade eden Eş Başkan Mutlu, “Özellikle Kürt halkı için her gün olağanüstü geçiyor. Bunun üstesinden de tüm ezilen ve ötekileştirilen gruplarla birlikte olarak gelebiliriz. Ben geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde ‘LGBT Dostu Belediyecilik’ protokolüne imza atmış bir belediye eş başkanıyım. Hepimizin kendi bireysel sistemleri içerisinde önyargıları oluyor. Biz kadın platformlarında uzun yıllar boyu yaptığımız çalışmalarda LGBT bireyleri tanıma ve ortak çalışmalara imza atma olanağı bulduk. Bu çalışmalar sırasında LGBT bireylerin ne kadar sahici ve bizden biri olduğunu gördük ve önyargılarımızı kırdık. Gerçekten de LGBT bireyler, en temel insan haklarından bile yoksun bir şekilde yaşam savaşı veriyorlar. Yerel yönetimler olarak bu bireylerin insan olmaktan ve yurttaş olmaktan kaynaklı hakları için mücadelemiz sürecektir. Akdeniz Belediyesi olarak, önümüzdeki 5 yıllık süreçte bir kültür merkezi inşa etme projemiz var. Bu kültür merkezinin içinde, LGBT bireylerin kendini ifade edebilecekleri bir yer tahsis etmeyi taahhüt
 
 
ediyoruz. Böylece, LGBT bireyler, kamusal bir alanda sosyal ve kültürel faaliyetlerini yürütebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri bir zemin bulacaklardır” dedi.
 
Zehra Tosun’un moderatörlüğündeki oturumda ayrıca Kadıköy Belediyesi’nden Canan Kızılaltun ve Mersin 7 Renk aktivisti Tuna Şahin de birer konuşma yaptı. Diğer oturumlarda da konuşmacılar “Muhafazakârlaşma ve İnsan Hakları”, “Sağlık Hakkı ve LGBT’ler” ile “Eğitim Hakkı” başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdiler. Sempozyumun son gününde ise Kaos GL Sendika Çalışma Grubu’nun katılımı ile “LGBT Hakları Sendikal Haklardır” forumunu gerçekleştirdi.
 
Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)