BDP Genel Başkanı Demirtaş, Mersinde Açıklaması

Kalıcı barış için bu ülkede artık hiçbir şekilde silahların konuşmaması, sorunlarımızı diyalogla, müzakereyle çözebilmemiz için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalanın önünün açılması lazım Her kim ki barış sevdalısıysa, artık İmralı sistemiyle bu sürecin yürümediğini kabul.

Abone olbanner90
Akdeniz 16.02.2014, 15:55 16.02.2014, 15:55
338
BDP Genel Başkanı Demirtaş, Mersinde Açıklaması
BDP Genel Başkanı  Selahattin Demirtaş, "Kalıcı barış için bu ülkede artık hiçbir şekilde silahların konuşmaması, sorunlarımızı diyalogla, müzakereyle çözebilmemiz için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalanın önünün açılması lazım" dedi.

Demirtaş, Partisince merkez Akdeniz ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun (TCK) 125. maddesine göre, "vatana ihanet" suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalanın, 15 yıldır İmralı adasında tutulmasını kınadıklarını belirtti. 

Demirtaş, Abdullah Öcalanın 15 yıl önce 15 Şubatta Kenyadan, aralarında uluslararası büyük devletlerin de bulunduğu bir komployla Türk hükümetinin de bilgisi dışında hukuk dışı bir şekilde kaçırılarak Türkiyeye getirildiğini iddia etti. 

Yüzyıllardır Kürt halkının kendi içinde bir güç haline gelmemesi için sürekli oyunların oynandığını savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Abdullah Öcalan kaçırılıp, Türkiyeye teslim edildiğinde Kürtler-Türkler birbirini boğazlayacak, köylerde çatışma çıkacak, bu çatışma büyük bir soykırıma dönüşecek ve Türkiye bir daha başını doğrultamayacak, Türkiye kan gölüne dönecek diye bekleyenler oldu. Ancak o dönem Türk hükümeti bir anda kucağında bir ateş topu gördü. Aslında bu komployu ilk sezen Öcalanın kendisiydi. İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan ilk dakikadan beri bu komploya dikkat çekti."

Barış görüşmelerine hazır olduğu mesajını veren Öcalanın büyük bir iç çatışmayı durdurduğunu iddia eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"15 yıl önce Türkiyeyi büyük bir kaostan, iç çatışmadan kurtaran bu anlayıştır. Şimdi bu zihniyeti, yani barışı temsil eden bu anlayışı artık İmralıda tutamazsınız. Kalıcı barış için bu ülkede artık hiçbir şekilde silahların konuşmaması için sorumlarımızı diyalogla, müzakereyle çözebilmemiz için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalanın önünün açılması lazım. Her kim ki barış sevdalısıysa, artık İmralı sistemiyle bu sürecin yürümediğini kabul etmeli ve gereğini yapmalıdır. Bize düşen şey de bu kararlılığımızı, bu ısrarımızı, geri adım atmadan, en küçük taviz vermeden ısrarla sonuna kadar götürmektedir. İşte 30 Mart seçimleri bunun için fırsattır. Bugün 7den 70e halkımızın ortaya koyduğu duyarlılık son derece önemlidir."

Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ile çok sayıda partili katıldı. 

Konuşmaların ardından miting alanından otogara kadar slogan atarak yürüyen bir grup daha sonra olaysız dağıldı. - Mersin

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?