banner107

ASRIN PROJESİ ALAKÖPRÜ BARAJI PROJESİ VALİMİZE TANITILDI

Valimiz Sayın Özdemir Çakacak, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yapılan toplantıda Asrın Projesi Anamur İlçesi Alaköprü Barajı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne deniz altından içme suyu temini projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Abone olbanner90
Anamur 14.10.2014, 20:01 14.10.2014, 20:01
800
ASRIN PROJESİ ALAKÖPRÜ BARAJI PROJESİ VALİMİZE TANITILDI
    Valiliğimiz Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcımız Cezmi Türk Göçer, Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, DSİ 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yılmaz Şahin ile müdür yardımcıları ve Alaköprü Barajı projesinin Anamur Sorumlusu katıldı.

-5 AYAKLI PROJENİN 4’Ü BİTTİ, SON AYAĞI DEVAM EDİYOR-

      Toplantıda DSİ 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu tarafından yapılan sunumda Alaköprü Barajı Projesi ile ilgili Valimize brifing verildi. Bölge Müdürü Aksu, Alaköprü Barajı’nın dünyada bir ilk olma özelliği taşıdığını hatırlatarak denizin 250 metre altından poliüretan borularla asma tekniği ile Taşucu’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne içme suyu temin edileceğini aktardı. Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar TL olduğunun bilgisini veren Aksu, 26,5 milyon metreküp su depolanacak olan ve 5 bölümden oluşan Alaköprü Barajı’nda 4 projenin tamamlandığını, deniz geçişi inşasının devam ettiğini de sözlerine ekledi. Aksu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Mersin’de devam eden yatırımlarına da değindi.

-‘YENİDEN YERLEŞİM PROJESİ’ DEVAM EDİYOR-

       Çevre Şehircilik İl Müdürü Yılmaz Şahin ise Alaköprü Barajı Projesi ile su altında kalacak olan Akine, Ormancık ve Sarıağaç köylerinde yaşayan vatandaşlarımız için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Yeniden Yerleşim Projesi’ başlatıldığını kaydetti. Proje ile köy sınırları içerisinde daha yüksek bir kotta yeni konutların oluşturulduğunu belirten Şahin, yapılan konutların hak sahiplerine 5 yıl geri ödemesiz 20 yıl taksitle ve sıfır faizli geri ödeme imkânı ile teslim edileceğini ve projenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi. 14.10.2014 

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109