banner107

Muz Fiyatları 6 Yıldır Yerinde Sayıyor, Girdiler İse Yüzde 60 Arttı

Antalyalı muz üreticisi, pazarda 2,5 ile 3 lira arasında satılan ürün fiyatının üreticiye yansımadığını belirtiyor.

Abone olbanner90
Anamur 04.03.2014, 20:47 04.03.2014, 20:47
361
Muz Fiyatları 6 Yıldır Yerinde Sayıyor, Girdiler İse Yüzde 60 Arttı
Antalyalı muz üreticisi, pazarda 2,5 ile 3 lira arasında satılan ürün fiyatının üreticiye yansımadığını belirtiyor. Gazipaşa Muz Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Kaya, muz fiyatlarının 6 yıldır yerinde saydığını, girdi maliyetlerinin ise yüzde 60 oranında arttığını söyledi.

Alanya, Gazipaşa ve Anamurda muzun bahçeden çıkış fiyatının 85 kuruş olduğunu belirten Kaya, semt pazarlarında ve alışveriş merkezi reyonlarında 3 liraya satılan muzun üreticiye değil, aracıya yaradığını kaydetti. Gazipaşada yetersiz su kaynakları nedeniyle çoğu yetiştiricinin bahçesine tankerle su döktürerek muz yetiştirdiğini belirten Kaya, "Muz üreticisi, ürettiği üründen para kazanabilmesi için bahçeden çıkış fiyatının en az 1,7 lira olması lazım. Gazipaşada muz üreticisi yetiştirmede en fazla gübre, muz taşıma ve su basımında elektriğe para ödüyor. Muz üreticisi girdi maliyetlerinin artması nedeniyle son 4 yıldır zarar ediyor. Ülkemizde Antalyanın iki ilçesi ile Mersinin bir ilçesinde yetişen muz üretimine sahip çıkılması lazım. Yoksa ülkemize her geçen yıl ithal muz girişi olur. Gazipaşanın Zeytinada köylülerin geçen yıl muzdan kazandıkları paramın yüzde 35ni elektriğe ve suya verdi. Muz üreticisinin hali içler acısı. Muzda bir destekleme yok." diye konuştu.

Zeytinada köyünde 10 dönüm muz bahçesi bulunduğunu belirten yetiştirici Abdullah Şahiner, muzu bahçesinden bu yıl 85 ile 90 kuruş arasında sattığını söyledi. Yerli muzun para etmesi için elektrik fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini belirten Şahiner, bu yapılmadığı için muz fiyatlarının son 5 yıldır para etmediğini ve sürekli geriye gittiğini iddia etti. Şahiner, "Halimizi çok perişan. Bölgemizin en büyük sorunu suyumuzun yetersiz olması. Muz üreticisi suyu elektrik yardımıyla bahçesine ulaştırıyor. Buda girdi maliyetlerini arttırıyor."ifadesini kullandı.

Gazipaşanın Güney köyünde 30 yıldır muz yetiştiriciliği yapan Neslihan Karabulut, muz üreticisinin 5 yıldır para kazanamadığını bunda en önemli etkenin girdi maliyetleri olduğunu kaydetti. Muz bahçesini sulamada elektrik enerjisine ihtiyaç olduğunu aktaran Karabulut, Korkutelinde mantar üreticisi tarım elektriği kullanamadığı gibi Anamur, Gazipaşa ve Alanyada da muz üreticisinin elektriği pahalı kullandığını kaydetti. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekerden destek beklediklerini belirten Karabulut, bu destek olmadığı sürece çoğu üreticinin muz yetiştiriciliğine mola vermek zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

Muz üreticisi Ömer Yıldız, 3 yıldır muzdan para kazanmadığını, gelir gider dengesinin başa baş gittiğini, her işi kendilerinin yapmalarıyla iş gücüne bağlı maliyeti düşürdüklerini kaydetti.
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109