Eren Talha Altun : Siber Suçlar Hayatımızdan Saatleri Çalmaya Devam Ediyor

Eren Talha Altun : Siber Suçlar Hayatımızdan Saatleri Çalmaya Devam Ediyor

Abone olbanner90
BİLİM VE TEKNOLOJİ 08.06.2021, 22:32 Vadi sağdıç
226
Eren Talha Altun : Siber Suçlar Hayatımızdan Saatleri Çalmaya Devam Ediyor

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gönderide Corona virüs salgınının tüm dünyayı sarmasının insanların bilgisayarlarda çok daha fazla vakit geçirmesine ve  çevrimiçi ortamda siber uzay üzerinden daha fazla işlem yapmasına sebep olduğunu ifade eden Gazeteci Eren Talha Altun Bu durumun çevrimiçi siber uzayda gerçekleşen, kişisel veri ihlallerinin ve diğer siber suçların oranında artış olduğunu ifade etti.

Eren Talha Altun yaptığı açıklamada şunları kaydetti ;

“Maalesef dünyanın birçok ülkesinde siber suçlara karşı verilen savaşta harcanan süre artmaya başladı. Pandeminin etkisini göstermeye başladığı 2020 yılı üzerinden yapılan araştırmalarda 10 ülke mercek altına alındı. Araştırmalar 10 ülkede toplamda 330 milyon kişinin siber suçlara maruz kaldığını ortaya koyuyor. Bu kişilerden 55 milyonu kimlik bilgilerinin çalındığından şikâyetçi oldu. Şikâyetlerin her birini dikkate almak ve çözüme kavuşturmak adına çalışmalar gerçekleştirmek de oldukça zahmetli ve maliyetli bir iş.”

2,7 Milyar Saat Buhar Oldu

“Uzmanlar herhangi bir siber suç olayında olayın yaşanıp yaşanmadığının kontrolü ve sonrasında yaşanan problemin çözüme kavuşmasının 6-7 saatlik bir süre aldığını belirtiyor. Her bir suç için bu kadar süre ayrıldığı düşünülürse toplamda 2,7 milyar saat tamamen siber suçlar sebebiyle buhar olmuş durumda. Eğer siber suçlar olmasaydı bu saatleri harcayan binlerce insan çok daha yararlı bir şekilde çalışabilecek.

Siber suçların bu kadar artmasının sebepleri arasında insanların dikkatsizliği başrolde. Birçok kişi siber suçlara maruz kalmayacağını düşünerek bilgilerini iyi düzeyde korumuyor. Ancak yaşanan suç olayları sonrasında maddi ve manevi kayıplar çok büyük düzeylerde olabilir. Bu sebeple de dikkatli olmak şart.” ifadelerini kullandı.

EREN TALHA ALTUN

EREN TALHA ALTUN

EREN TALHA ALTUN

Yorumlar (0)
banner92

Malatya oto kiralama

Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P