banner107

Apple bu ülkeyi batırdı

Başbakan, ülke ekonomisinin gerilemesiyle ilgili Appleı suçluyor

Abone olbanner90
Teknoloji 14.10.2014, 19:25 14.10.2014, 19:25
913
Apple bu ülkeyi batırdıGeçtiğimiz Cuma günü kredi notu düşürülen Finlandiya’nın Başbakanı Stubb, ülke ekonomisinin gerilemesiyle ilgili Apple suçluyor.

Kredi notu düşürülen Finlandiya’nın Başbakanı Alexander Stubb, ülke ekonomisinin gerilemesiyle ilgili Apple suçluyor. Geçtiğimiz Cuma günü Finlandiya’nın kredi notu AAA’dan AA+’ya düşürüldü.

Başbakan Stubb’a göre Kaliforniya merkezli teknoloji devi Apple’ın ülkenin en büyük iki sanayisi olan teknoloji ve kâğıt üzerinde negatif etkisi oldu. Stubb konu ile ilgili olarak, “İki şampiyonumuz battı” ifadesini kullandı.

Daily Mailın haberine göre akıllı telefonların ülkedeki başarısından sadece Nokia etkilemedi, Finlandiya’daki kâğıt üretimi de iPad kullanımının artması ile birlikte büyük oranda geriledi.

Finlandiya, Avrupa’nın en büyük kağıt üreticileri olan UPM-Kymmene ve Stora Enso için önemli bir üretim alanı özelliği taşıyor. Ancak Stubb, iPad gibi tablet cihazların başarılı olmasının sektöre ciddi zarar verdiğini söyledi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Stubb, “Biraz çelişki olarak sanırım iPhone’un Nokia’yı öldürdüğü ve iPad’in Finlandiya kâğıt sanayisini öldürdüğü söylenebilir. Ancak eski formunuza döneceğiz” diye konuştu.

Küresel pazar lideri Apple’ın karşısında rekabet etmekte Nokia ile birlikte Google ve Samsung da güçlük çekiyor. Finlanyalı şirket Nokia Nisan ayında tüm telefon işletmesini Microsoft’a sattı.

Orman ve kağıt endüstrisi son yıllarda tablet bilgisayar ve okuma tabletlerinin yükselişi ile ağır hasar gördü. Finlandiya Orman Araştırmaları Enstitüsü 2013 yılı raporunda ülkenin kağıt üretiminin ‘zayıf durumda’ olduğu uyarısında bulundu ve 2014’te daralmaya devam edeceği tahmininde bulundu.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Finalndiya’nın ülke borçları notunu Cuma günü AAA’dan AA+’a düşürdü. S&P konuya ilişkin raporda, “Finalndiya notundaki düşüş, yaşlanan nüfus, daralan işgücü ve zayıflayan yurtdışı taleple küresel pazar payını kaybetmesi sonucu ülke ekonomisinin uzun süren durağanlığını yansıtıyor” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar (0)