banner107

Araç şarj eden yollar geliyor!

İsveçli araba üreticisi Volvo, elektrikli arabaların daha kolay şarj olması için elektrikli yol üzerinde çalışıyor.

Abone olbanner90
Teknoloji 01.06.2014, 13:55 01.06.2014, 13:55
618
Araç şarj eden yollar geliyor!
 Uzmanlar petrolün ömrünün 100 yıla yakın olduğunu söylüyor. Mühendisler buna karşı önlemlerini aldı. Artık elektrikli arabalar günlük hayatta yerini çok daha fazla almaya başladı. Peki ya bu araçlar nasıl şarj oluyor. İşte bu önemli bir soru. 
 
İsveç Ulaştırma Federasyonu ile birlikte yürütülen çalışmalarda Gotenburg şehri pilot bölge olarak seçildi. NBC'nin haberine göre elektrikli yoldan enerji alacak elektrikli arabaların şarj sorunu ortadan kalkacak. Otoyol kenarlarına konulacak olan güneş panellerinin yolun elektrikli olmasını sağlayacağı ifade ediliyor. Projeyle birlikte yoldan geçen araçlar taşıdıkları yüklerle birlikte 100 ton olsalar bile araçlara elektrik sağlanabilecek. Proje tamamlandığında Gotenburg şehrinin yollarının 29 dönümü elektrikli yol olarak dizayn edilecek.
 
MALİYET BİR HAYLİ YÜKSEK
 
Projenin maliyeti de bir hayli  yüksek. Yol için çalışan mühendislere göre normal asfalt bir yol yapmaktan güneş enerjili yol yapmak yüzde 50 ila 300 arasında daha pahalı olacak. Proje daha önce İsveç devletinden 750 bin dolar da destek almış. Fakat bu tip yüksek maliyetli bir iş için bu rakam oldukça az.  Güneş enerjili otoban projesi için şimdiden 38 bin bağışçı 1.6 milyon dolar para harcadı.
Yorumlar (0)