banner107

ASELSAN Yeni Nesil Radarlar da Geliştirilecek

Son dönemim en popüler konularından biri olan elektrikli araçlar için çalışmalar devam ediyor. Aselsan ve IBM’in işbirliğiyle geliştirilecek yeni araçlar 800 km yol alabilecek.

Abone olbanner90
Teknoloji 26.11.2014, 18:55 26.11.2014, 18:55
291
ASELSAN Yeni Nesil Radarlar da Geliştirilecek
 Son dönemim en popüler konularından biri olan elektrikli araçlar için çalışmalar devam ediyor. Aselsan ve IBM'in işbirliğiyle geliştirilecek yeni araçlar 800 km yol alabilecek.


Hali hazırla Li-ion pile sahip araçlar ile 150 km civarında yol yapılabiliyor. IBM ve ASELSAN'ın geliştireceği yeni teknoloji ile bu mesafe 800 km'ye çıkacak. Aselsan, bu amaç için IBM ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzaladı.ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ve IBM Genel Müdür Yardımcısı Kenneth J. Keating Jr. tarafından imzalanan sözleşmeye göre, başlangıç olarak metal-hava pil teknolojileri ve milimetre dalga tümleşik devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.Bu faaliyetler kapsamında, geliştirilecek metal-hava (metal-air) pilleri, mevcut Li-ion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Söz konusu yeni piller, bu niteliği ile elektrikli araçların menzil sorununu tümüyle çözen kritik bir yapıtaşı olacak.Mevcut Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 kilometre (100 mil) gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 kilometre (500 mil) mesafeyi alabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul'dan Kayseri'ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.Yeni Nesil Radarlar da GeliştirilecekASELSAN ve IBM işbirliğinde yürütülecek araştırma faaliyetleri sadece metal hava pilleri ile sınırlı değil. IBM teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek ASELSAN teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı kazanılıyor.Proje kapsamında geliştirilecek milimetre dalga tümleşik devreler, araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)