Çatlayan Ekranlar Tarih Oluyor

Amerikalı araştırmacılar, akıllı telefon ekranlarının çatlamasını önleyen yeni bir madde geliştirdi.

Abone olbanner90
Bilim/Teknoloji 09.06.2014, 19:15 09.06.2014, 19:15
595
Çatlayan Ekranlar Tarih Oluyor
Akron Üniversitesi araştırmacıları, polimer bir yüzey üzerindeki elektrotlardan oluşan şeffaf bir film geliştirdi.

Son derece esnek ve sağlam olduğu belirtilen film, bir gün akıllı telefon ekranlarını korumak için kullanılabilir. Yeni teknoloji aynı zamanda ekran maliyetini de ciddi ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Akıllı telefonların çoğunda ekranları korumak için indiyum kalay oksit kullanılıyor. Şeffaf, elektriksel bir iletken olan madde, geliştirilmesi oldukça zor ve maliyetli olduğu gibi, kolayca kırılabiliyor.

ONLARCA KEZ TEST EDİLDİ

Akron Üniversitesindeki çalışmada yer alan Yu Zhu, geliştirdikleri filmin, şeffaflık ve iletkenlik derecesinde indiyum kalay oksitle aynı seviyede olduğunu belirtti.

Zhu, yapılan 1000 sağlamlık testinin ardından filmin şekil ve sağlamlığını koruduğunu, aynı zamanda aşırı esnek olması sayesinde çok ucuza üretilebildiğini ifade etti.

GÜNÜMÜZDE 2 YÖNTEM KULLANILIYOR

Zhu, yeni teknolojinin mobil cihaz piyasasında indiyum kalay oksitin en büyük rakibi olarak belirmesini ümit ettiklerini söyledi.

Akıllı telefonların ekranlarını korumak için günümüzde en çok başvurulan iki teknoloji, sırasıyla Corning ve GT Advanced Technologies şirketleri tarafından geliştirilen Gorilla ve Sapphire Glass. Ancak her iki teknolojide çatlak ve kırıkları kesin olarak önleyemiyor.

Yorumlar (0)