ÇUKUROVA HAVALİMANI'NA İLK UÇAK NE ZAMAN İNECEK?

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, bütçe görüşmelerinde Çukurova Havalimanı’nı gündeme getirdi

Abone olbanner90
Bilim/Teknoloji 10.12.2016, 19:02 10.12.2016, 19:02 Vadi sağdıç
155
ÇUKUROVA HAVALİMANI'NA İLK UÇAK NE ZAMAN İNECEK?
 ‘HAVALİMANI SÖZÜNÜN TAKİPÇİSİYİZ’

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Çukurova Havalimanı projesinin son durumunu gündeme getirdi. Çamak, “Mersin halkı, havalimanına ilk uçak ne zaman inecek diye soruyor. Biz de Mersinlilerin bu sorusunu ilgili bakan ve bürokratlara sorduk. DHMİ Genel Müdürü en geç 2019 yılı başında uçakların ineceğini söyledi. Mersinlilere verilen havalimanı sözünün takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Mersin kamuoyunun uzun süredir beklediği Çukurova Havalimanı’nın son durumunu gündeme getirdi.

Çukurova Havalimanı’nın temelinin 2013 yılının Mayıs ayında atıldığını ancak yüklenici firmanın iflas etmesi sonucu projenin yarım kaldığını ve ihalenin yenilendiğini hatırlatan Çamak, “Geçtiğimiz Mayıs ayında Çukurova Havalimanı için yeniden ihaleye çıkıldı. İhalede 19 şirket teklif verdi. Ancak aradan 6 ay geçmesine rağmen Çukurova Havalimanı’nın akıbetiyle ilgili hükümet kanadından tatmin edici bir açıklama gelmedi. Mersin kamuoyunun endişeleri giderilmedi” dedi.

 

‘En geç 2019 yılı başında uçaklar inecek’

 

Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM KİT Komisyonu’nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’a “Çukurova Havalimanı’na ilk uçak ne zaman inecek?” sorusunu yönelttiğini kaydeden Çamak, “Sayın Genel Müdür, altyapı için ihaleye çıktıklarını, ancak ihaleyi alan firma ile ilgili bazı sorunlar olduğunu ve bunu araştırdıklarını söyledi. Üstyapı için de bu ay içinde ihaleye çıkacaklarını kaydetti. En geç 2019 yılı başında ilk uçağın Çukurova Havalimanı pistlerine ineceğini söyledi.  Bütçe görüşmeleri sırasında Ulaştırma Bakanı Sayın Ahmet Arslan’a da ‘Çukurova Havalimanı’na ilk uçak ne zaman inecek’ diye sordum. Sayın Bakan da altyapı ihalesinde herhangi bir sorun olmadığını, havalimanının en kısa sürede hizmete açılacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

 

‘Mersinliler havalimanını bekliyor’

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’ın verdiği bilgiler arasındaki çelişkilere dikkat çeken Çamak, “Çukurova Havalimanı Mersin’in başta turizm olmak üzere tarıma dayalı ihracatta ve lojistikte öne çıkmasını sağlayacak. Bunun için Mersin halkı, uzun süredir havalimanına ilk uçak ne zaman inecek diye soruyor. Biz de Mersinlilerin bu sorusunu ilgili bakan ve bürokratlara sorduk. Mersinlilere verilen havalimanı sözünün takipçisi olmaya devam edeceğiz. Havalimanı projesinin her aşamasını takip edeceğiz, projenin hızlandırılması için girişimlerde bulunacağız” dedi.

 

Taşeronların kadroya alınması

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında kamuda çalışan taşeron işçilerin taleplerini de gündeme getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na konuyu sorduklarında “Taşeron işçiler yılsonunda, en geç 2017 yılı başında kadroya alınacak” yanıtını aldıklarını belirten Çamak, “Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli de kamuda çalışan 720 bin taşeron işçinin kadroya alınacağını ifade ettiler. Hükümetin hem seçim döneminde, hem bütçe görüşmeleri sırasında verdiği bu sözün takipçisi olacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner92

Malatya oto kiralama

Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:36
Öğle 12:34
İkindi 15:48
Akşam 18:21
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P