Facebook Ortam Dinlemesi Yapıyor

Hayatımızın vazgeçilmezleri olan akıllı telefonlarda kullandığımız Facebook uygulamasının ortam kaydı yapmasına tepkiler büyüyor.

Abone olbanner90
Bilim/Teknoloji 07.06.2014, 14:26 07.06.2014, 14:26
250
Facebook Ortam Dinlemesi Yapıyor
Facebookun mobil uygulaması artık telefonun mikrofonu üzerinden kullanıcının çevresindeki sesleri dinleyecek ve duyduğu seslere uygun paylaşım önerileri yapacak. Örneğin, kullancı MFÖnün "Yalnızlık Ömür Boyu" şarkısını dinliyorsa veya televizyonda Game of Thrones dizisini seyrediyorsa, kullanıcının Facebook sayfasında "şu anda MFÖden Yalnızlık Ömür Boyu şarkısını dinliyor," şeklinde bir uyarı belirecek. veya "şu anda Game of Thrones" dizisini izliyor gibi bir paylaşım yapılabilecek.

TÜM DÜNYADA TEPKİ TOPLADI

Ancak bu özellik dünyada büyük tepki topladı. Çünkü bu aynı zamanda Facebookun telefonun mikrofonunu açarak 24 saat boyunca kullanıcının tüm hayatını dinlemesi ve hatta kayıt altına alması demekti.

BİLGİLER, REKLAM VERENLERE SATILIRSA

Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen Facebook bu özelliğini artık hayat geçirdi. Facebookun mobil uygulamasında güncellemeler başladı ve artık kullanıcılar, 24 saat onları dinleyen Facebook mobil uygulamasıyla tanıştılar. Bazı kullanıcılar, bu ses kayıtlarının Facebook sunucularında saklanacağını ve reklam verenlere satılacağını da savunuyorlar. Örneğin, kullanıcı otomobiller hakkında çok konuşuyorsa, kullanıcının karşısına sürekli otomobil reklamları çıkacak. Acıktığını söyleyen ve arkadaşları ile yemek üzerine sohbet eden kullanıcıların karşısına McDonalds reklamları çıkabilecek.

ROMAN GERÇEK Mİ OLUYOR?

Bakalım, bu yeni özellik dünya çapında bir devrim mi olacak yoksa George Orwellin 1949 yılında kaleme aldığı, herkesin dinlenip kayıt altında tutulduğu 1984 isimli distopya romanı, 30 sene gecikmeyle gerçek mi olacak?

Yorumlar (0)