Piyasaları sarsan ortaklık!

Turkcell'in yüzde 13.8'i için çok büyük bir holdingin devreye girdiği söyleniyor . Kulislerde bu holdingin Ülker olduğu dile getiriliyor.

Abone olbanner90
Teknoloji 31.05.2014, 22:18 31.05.2014, 22:18
321
Piyasaları sarsan ortaklık!
 Turkcell’de 4 senelik gelenek bozulmadı ve genel kurul dün tekrar yapılamadı. Yıllardır ortaklar arasında süren sorunlar dolayısıyla yönetimde uzlaşının sağlanamadığı Turkcell’de aslında bugünlerde genel kurul ve bir türlü dağıtılamayan temettüden öte bir süreç yaşanmakda .
Habertürk'ün yaptığı habere göre , 24 Haziran’a kadar Rus Alfa’daki yüzde 13.8 hisseyi geri alabilmek için 1.6 milyar dolar bulması lazım gelen Çukurova’nın patronu Mehmet Emin Karamehmet, alternatif arayışlar peşinde.

Habertürk Gazetesi’nin yaptığı habere göre , Türkiye’nin en çok büyük gruplarından biri yüzde 13.8’lik hisseye talip. Daha önce de GSM şirketine yatırım yapmak için çeşitli arayışları olduğu önde gelen bu grup son yıllardaki satın alımları ile de sık sık gündeme geliyor. Süreç halen netleşmiş değil, ancak konuşulanlara göre, Başkent Ankara ’nın da gönlü Turkcell’in Türk kalması için bu evlilikten yana.
Zira Çukurova, 24 Haziran’a kadar 1.6 milyar doları Altimo’ya ödeyemezse İngiltere Yüksek Mahkemesi kararı icabı hisseler Altimo’nun olacak. Böyle bir durumda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) tavrı da belirleyici olacak BTK bundan evvel yapmış olduğu açıklamada, Turkcell’de gerçekleşebilecek herhangi bir yönetim değişikliğinin kurumun onayından geçmesinin zorunlu olduğunu bildirmişti .

O ortak Ülker mi?

Ekonomiekibi.com’un görüşlerine başvurduğu GSM sektörü yetkilileri Turkcell’e ortak olacağı konuşulan o holdingin Yıldız Holding olduğunu dile getirdi. Murat Ülker’in sahiplik ettiği Yıldız Holding’in adının uzun zamandır Avea ile anıldığını hatırlatan kaynaklar, “Ülker Grubu’nun hükümete de yakın olması dolayısıyla haberde adı önceki grubun Ülker Grubu olduğu intibası oluşmakta ” yorumunu yaptı.

Yatırımcı 4 yıldır bekliyor
Turkcell’in genel kurulu dört yıldır yapılamadığı için 2010 yılından beri yatırımcılara temettü dağıtımı da yapılamıyor. Analistlerin minimum yüzde 50 dağıtım oranı tahminiyle yapmış olduğu bir hesaplamaya göre toplam 4 milyar 136 milyon lira brüt temettü ödenmesi lazım geliyor . Şayet bu oran 2011, 2012 ve 2013 için de 2010 yılındaki gibi yüzde 75 açıklanacak olursa dağıtılacak temettü tutarı ise beş . beş milyar lira aşamasında olacak.

Yorumlar (0)