banner107

Türkiye, Kendi Uydu Fırlatma Sistemini Kuracak

İlk yerli haberleşme uydusunu 2019da uzaya göndermeyi planlayan Türkiye, uydu fırlatma sistemi konusunda da dışa bağımlılığına son vermek istiyor.

Abone olbanner90
Teknoloji 13.06.2014, 17:05 13.06.2014, 17:05
335
Türkiye, Kendi Uydu Fırlatma Sistemini Kuracak
Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı fikri ışık, Türkiye’nin kendi uydu fırlatma rampasını yapmak istediğini ve bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

İlk yerli haberleşme uydumuzun 2019’da uzayda olacağını açıklayan Işık, Meclis’te bir grup gazeteciyle özel sohbetinde Türkiye’nin artık yerli üretim uydularını uzaya gönderme konusunda dışa bağımlılıktan da kurtulmak istediğini ve kendi uydu fırlatma rapmasını da yapmak istediğini söyledi.

ROKETSAN YAPACAK

Türkiye dünyanın sayılı ülkesinin sahip olduğu kendi uydusunu fırlatma sistemine sahip olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Roketsan’ın ortaklaşa yürüttüğü projenin fizibilite çalışmalarının tamamlandığı ve milli rampanın maliyetinin 1 milyar lira olarak hesaplandığı öğrenildi.

ÜS MUĞLADA KURULACAK

Fırlatma üssünün yeri konusunda ise Muğla seçeneği üzerinde durulduğu bildirildi.

100ÜNCÜ YILA YETİŞECEK

Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirilmesi planlanan proje uydu fırlatma aracının geliştirilmesi, uydu fırlatma merkezinin kurulması, veri alınması ve takip edilmesi için gerekli uzak yer istasyonlarının kurulması ve buna ilişkin hizmetlerin satın alınmasını içeriyor.

Yorumlar (0)