banner107

Xperia Z4 Ultra 2015 'te Geliyor

Sony'nin yeni amiral gemisi Xperia Z4'ün özellikleri, çıkış tarihi ve görselleri sızdırıldı. Yaklaşık iki ay sonra tanıtılacak telefon bizlere neler sunuyormuş bir göz atıyoruz.

Abone olbanner90
Teknoloji 29.11.2014, 14:29 29.11.2014, 14:29
510
Xperia Z4 Ultra 2015 'te Geliyor
 Sony'nin Ocak ayında Las Vegas'da düzenlenecek olan CES 2015'te Xperia Z4'ü resmen tanıtması beklenirken firma ek olarak Xperia Z4 Ultra, Xperia Z4 Compact ve Xperia Z4 Tablet modellerini de tanıtılacak. 

Sony’nin yeni amiral gemisinin çıkış tarihi sızdırıldı. Şirket, Xperia Z3’ün yankıları sürerken, Xperia Z4’ü çıkarmak için adım attı. 

Sony’nin bir sonraki amiral gemisi Z4’ün Quad HD çözünürlüklü ekrana sahip olacağı sızdırılmıştı. Fakat bu kez cihaz hakkında daha fazla özellik ortaya çıktı. Sony, Xperia Z4’ü Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenecek CES 2015’te tanıtacak. Xperia Z4’ün yanında Xperia Z4 Ultra, Xperia Z4 Compact ve Xperia Z4 Tablet modelleri de tanıtılacak.

Xperia Z4’ün ortaya çıkan özellikleri:

– 5.4 inch Quad HD TRILUMINOS ekran

– Snapdragon 805 işlemci

– 4 GB RAM

– 20.7 MP ana kamera

– 4.8 MP geniş açılı ön kamera

– Android 5.0 Lollipop işletim sistemi

– 3420 mAh batarya


Özellikle Çinli markaların hızlı yükselişi ve mobil pazardaki doyma nedeniyle büyük pazar payı kaybeden firmalar arasında bulunan Sony, tablet ve telefon pazarlama stratejilerini kökten değiştirmeye hazırlanıyor. Daha önce de bildirdiğimiz üzere alt ve orta sınıf telefonlardaki ürün çeşidini iyice azaltmaya hazırlanan şirket, amiral gemisi modellerde de farklı bir yaklaşım benimseyecek.


Bu yeni çalışma modeli, Sony’nin en üst seviye modellerini altı ayda bir değil de, senede bir yenilemesini öngörüyor. Sony en üst seviye modelleri daha uzun süre rafta tutarak ilgiyi ve satışları canlandırmayı umuyor. Ancak bunun için tasarım mantığını da değiştirmesi gerekiyor. Mesela Xperia Z2 ve Z3 modelleri arasında pek az teknoloji farkı olması, son dönemde tüketicinin en çok eleştirdiği noktalardan biri olmuştu.

Yeni gelecek olan Xperia Z4 ile bu yaklaşımın değiştiğine dair ciddi söylentiler dolaşıyor. Sony’nin bu modeli en az bir yıl boyunca rafta tutmak için daha önce gerek görmediği yeniliklerle doldurmaya karar verdiği fısıldanıyor. Bunların başında ise 5,5 inçlik ve 2560×1440 piksel çözünürlük sunan yeni ekran geliyor. Sony daha önce 1080p’den fazlasına ihtiyaç olmadığını bildirse de, tahmin ettiğimiz üzere geçen zamanla birlikte fikirleri değişmiş.

Bazı söylentilere göre cihazda Qualcomm Snapdragon 810 işlemci kullanılması söz konusu olabilir. Ancak 64 bitlik bu yeni işlemcinin Z4 modeline yetişmesi zor görünüyor ve büyük ihtimalle Snapdragon 805 kullanılacak. Sistem Ram’inin 4 GB olacağı ve 32 GB depolama kapasitesi sunacağı tahmin edilen telefonda, Z3 kamerasının lensleri biraz daha geliştirilmiş bir modelinin bulunacağı söyleniyor.

Sony’nin Xperia Z4 ve Z4 Ultra modellerini önümüzdeki aylarda resmen tanıtacakları düşünülüyor. Bu tanıtım ya Ocak ayındaki CES ya da Mart ayındaki MWC fuarlarından birinde gerçekleşecek. Resmi tanıtımla birlikte sadece yeni Z4 modellerini değil, Sony’nin gerçekten de strateji değiştirip değiştirmediğini de görmüş olacağız.
Şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler ise Xperia Z4'ün yukarıda söylediğimiz gibi 5,4 inç büyüklüğünde Quad HD TRILUMINOS ekran ile gelmesi muhtemel görünüyor.

İşlemci tarafında ise firmanın Qualcomm'un son işlemcisi Snapdragon 810'u değil de Snapdragon 805'i kullanacağı söyleniyor.


Android 5.0 Lollipop ile çalışacak olan akıllı telefon 4 GB RAM'e sahip olacak. Firma kamera tarafında ise telefonda geçtiğimiz günlerde tanıtılan 20,7 megapiksel çözünürlüğündeki Sony'nin en gelişmiş mobil kamerasına yer verecek. Ayrıca Xperia Z4, geniş açı özelliğine sahip 4,8 megapiksel çözünürlüğündeki ön kamerayı bünyesinde bulunduracak.Telefon batarya tarafında ise yine isteneni verecek gibi gözüküyor. 3420 mAh büyüklüğündeki bataryaya sahip olacak olan akıllı telefon görünen o ki kullanıcılarını memnun edecek.
Yorumlar (0)