H.Ü. Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nde şan pedagogu Prof. Yalçın Davran ile çalıştı ve 1996 yılında mezun oldu. 1994 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde göreve başladı. 1997 yılında şan pedagogu Margarita Lilova ile çalışmak için Bulgaristan'ın Varna şehrine gitti. Yine 1997'de Leyla Gencer Şan Yarışması'nda yarı finalist oldu ve Paris Opera-Comique tarafından değişik roller (Rodolfo, Tamino, Ottavio) için davet edildi. 1998 yılında Barcelona'da katıldığı Francisco Vinas Şan Yarışması´nda yarı finalist oldu.

 

Seslendirdiği roller; 'Saraydan Kız Kaçırma'(Belmonte), 'Yarasa'(Alfred), 'Fantastik Müzikali'(Matt), 'Il Pagliacci'(Beppe), 'Şen Dul'(Camille de Rosillon), 'Eugeny Onegın'(Lenskı), 'Don Pasquale'(Ernesto), 'Mozart Requem', 'Çanakkale Kahramanları Oratoryosu'(Ç.Işıkoğlu Dünya Prömiyeri), 'La Boheme'(Rodolfo), 'Il Trovatore'(Manrico), 'IV. Murat'(Şair Nef'i), 'Yusuf İle Züleyha'(Yusuf), 'Sımon Boccanegra' Türkiye Prömiyeri(Gabriele), 'Tosca'(Cavaradossi), 'Cem Sultan' Dünya Prömiyeri(Cem Sultan), 'Macbeth'(Macduff), 'Rusalka'(Prens)'dır. Ayrıca, Türkiye'nin birçok yerinin yanısıra Kazakistan, Güney Kore(Seul-Daegu), Moğolistan, Estonya, Rusya, Bulgaristan'da da turne ve konserlere katıldı. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Aspendos Antik Tiyatrosu´nda; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler gerçekleştirdi.

 

Devlet Opera ve Balesi'ndeki görevleri ile birlikte bir yıl süreyle A. Ü. Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. İki dönem OPSOD (Opera Solistleri Derneği) yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü. 1 Ağustos 2012 tarihinde Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün Müdür ve Sanat Yönetmeni olan Çınar, halen H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Ankara Devlet Opera ve Balesi´nin Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.