23 Yaşındaki Genç Kızı İş Adamına Hediye Ettiler

- Güney Afrikada ülkenin ulusal yayın kuruluşunun (SABC) patronu Hlaudi Motsoenenge hediye olarak bir eş verildiği ortaya çıktı.

Abone olbanner90
Dünya 20.06.2014, 16:03 20.06.2014, 16:03
364
23 Yaşındaki Genç Kızı İş Adamına Hediye Ettiler

Güney Afrika’daki resmi dillerden olan Venda’yı konuşan kabileler, Motsoeneng’e kendi dillerinde daha çok program yapılması talebinde bulundu. Motsoeneng’in Limpopo eyaletine yaptığı ziyarette Venda dilini konuşan kabile liderleri ulusal yayın kuruluşunun patronuyla görüşme fırsatı buldu. Kabile liderleri, Motsoeneng’in önüne aralarından birini seçip eş olarak alması için 10 genç kız çıkardı. Kızların aileleri de eş seçimi sırasında bulundu.

23 YAŞINDAKİ GENÇ KIZI SEÇTİ, YANINDA BİR İNEK VE BİR DANA DA VERİLDİ

Hlaudi Motsoeneng, adaylardan 23 yaşındaki insan kaynakları yönetimi öğrencisi Vanessa Mutswari’yi seçti. Ulusal yayın patronuna, genç kızın yanında bir inek ve dana hediye edildiği de belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ancak olayın duyulması üzerine Cinsiyet Eşitlik Komisyonu soruşturma başlattı. Güney Afrika Kadın Meseleleri Bakanlığı da soruşturma açılmasını memnuniyetle karşıladı. Bakanlığın açıklamasında, "Kadınların çiftlik hayvanları gibi hediye olarak sunulması özgürlük ve demokrasinin 20 yıllık kazanımlarına bir hakaret ve bu kazanımlardan geriye gidiştir." denildi.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner110
banner108
banner109