banner107

Çelik: Türk Rehineler Serbest Kalmadı

IŞİDin alıkoyduğu rehinelerle ilgili bölgeden Serbest bırakılıyor bilgileri gelirken AK Partili Hüseyin Çelik serbest bırakılmadıklarını söyledi.

Abone olbanner90
Dünya 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
297
Çelik: Türk Rehineler Serbest Kalmadı
IŞİDin Musul Konsolosluğumuzu basıp rehin aldığı Türkiye vatandaşlarını yeni atanan Musul Valisi teslim aldı. IŞİDin valilik binasında tuttuğu rehineler valilik konağına götürülecek. Diplomatlarımız ve ailelerinin akşam saatlerinde Türkiyeye getirilmesi bekleniyor. Ancak haber Dışişleri Bakanlığı kaynakları tarafından henüz teyit etmezken AK Partili Hüseyin Çelikte rehinelerin serbest bırakılmadığını söyledi.

ÇELİK: SERBEST DEĞİLLER

SkyTürk 360 yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Hüseyin Çelik, rehinelerin henüz serbest bırakılmadığını söyledi.

"SAĞLIK DURUMLARI İYİ"

Hüseyin Çelik, "49 rehin alınan konsolosluk çalışanımız şuan bir yerde tutuluyor, hükümetimiz tarafından tutuldukları yer biliniyor, sağlık durumları iyi, herhangi bir kaba kuvvete maruz kalmadılar." dedi.

"HABERLER DOĞRU DEĞİL"

Çelik, "32 TIR şoförlerimizin şu anda nerede olduğunu biliyoruz, onların da sağlık durumu iyi, onların sağlıklarından endişe edeceğimiz bir durum söz konusu değil. Bırakıldıkları yönünde haberler var. Doğru değil henüz bırakılmadılar." dedi.

BAKAN ALA: MEVCUT DURUM DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise yaptığı son açıklamada "Rehinelerle ilgili mevcut durum devam ediyor. Gelişme yok, ancak rehinelerin sağlık durumları iyi." dedi.

YENİ ATANAN MUSUL VALİSİ TESLİM ALDI

Yeni Şafakın haberine göre; IŞİDin Musul Başkonsolosluğumuzu basarak kaçırdığı Türk diplomatla ve aileleri bugün Musul Valiliğine teslim edildi. Musulda geçici bir yönetim kurduğunu ilan eden IŞİD, Başkonsolosumuz Öztürk Yılmaz dahil tüm rehineleri Musul Valisine teslim etti.

GÜN İÇİNDE TÜRKİYEYE GETİRİLECEK

Dünden beri Valilik binasında tutulan rehineler Valilik Konağına alınacak. Burada Musul Valiliği tarafından misafir edilecek olan diplomatlarımız ve ailelerinin gün içinde Türkiyeye getirilmesi bekleniyor.

IŞİD TWİTTER HESABINDAN DUYURDU

Musul’daki Türk Konsolosluğunu basarak 49 kişiyi rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Twitterdan rehinelerin bugün İstanbula gönderilebileceğini açıkladı. TIR Şoförleri Derneği Başkanı Çetin Ünlünün açıklamasına dayandırdığı haberde ise, Musulda IŞİD tarafından rehin alınan TIR şoförlerden 30unun serbest bırakıldığı belirtildi.

Ancak bu iddialar Dışişleri Bakanlığı kaynaklarınca henüz teyit edilmedi.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

IŞİDin 3 gün önce ele geçirdiği Musulda belirsizlik sürerken, örgüt Saddam Hüseyin döneminde Devrim Muhafızı komutanlarından olan Albay Haşim Camması kente vali atandı. IŞİDin Musul ve Tikrit saldırılarının planlayıcısı olan ve daha önce ABD askerleri tarafından öldürülen El Kaidenin Irak sorumlusu Ebu Musab Zerkavinin de yardımcılığını yapan Muhammed El Enbarinin, Musuldaki çatışmada öldürüldüğü haberi geldi. Örgüt, sosyal medya hesabından da Muhammed El Enbarinin öldürüldüğünü doğruladı.

KISA SÜREDE SERBEST KALMALARI BEKLENİYOR

IŞİD militanlarının salı günü akşam saatlerinden itibaren kuşattığı ve dün sabah da baskın yaptığı Türkiyenin Musul Başkonsolosluğunda aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmazın da bulunduğu 49 kişiyi halen rehin tutuyor. Aralarında 3 aylık ve 1 yaşında iki bebeğin de ulunduğu rehinelerin bırakılması için Türkiyenin girişimleri sürerken IŞİD militanları rehineleri Musul Valiliği binasına götürdü. Yapılan görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve Başkonsoloslukta rehin alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu, kısa sürede serbest kalacağının beklendiği belirtildi.

MUSULDAN KAÇIŞLAR SÜRÜYOR

Musulda IŞİDin kontrolü ele geçirmesinden sonra katliamlara uğrayabilecekleri korkusuyla on binlerce kişinin kentten kaçışı devam ediyor. Musulda bulabildikleri araçlarla çoluk çocuk Kürt bölge sınırına yığılan binlerce kişi Peşmergeler tarafından karşılanıyor. Kürt sınırının son noktası olan Hazıl bölgesinde büyük bir izdiham yaşanıyor.

Hava sıcaklığının 40 derecinin üzerinde seyrettiği bölgede Peşmergeler, Kürt hükümeti tarafından gönderilen suları yolların belirli bölgelerine bırakıyor . Kontrol noktasının hemen yanında Kürt hükümeti tarafından oluşturulan küçük çadırlarda ise aileler toplu halde kalıyor. Ailelere burada da Peşmergeler tarafından kumanyalar dağıtılıyor.

Musul ilçe ve köylerinden gelenlerin araçları ve kendileri aramadan geçirilip oturma izinleri verildikten sonra Kürt bölgesine girişlerine izin veriliyor. Musuldan son bir haftadır Erbil, Duhok, Süleymaniye, Zaho kentlerine göç edenlerin sayısının ise 400 bini geçtiği kaydediliyor.

ANİDEN ORTAYA ÇIKTILAR

Musuldan kaçan 70 yaşındaki Hesen Eli, DHA muhabirine yaşadıklarını anlatırken, IŞİD güçlerinin aniden ortaya çıktığını ve bütün cadde ve sokaklarda gövde gösterisi yaparak kenti terk etmeleri için çağrıda bulunduğunu söyledi. Eli, şunları söyledi:

"Ne olduğuna biz de şaşırdık. Aniden ortaya çıktılar. Bütün caddelerde ve sokaklarda gövde gösterisi yapıp evlerimizi terk etmemizi istediler. Ortalık bir anda ana baba gününe döndü. Biz kaçarken bazı cadde ve sokaklardan ise silah sesleri geliyordu. Özellikle Kürtler katliamlara maruz kalabilecekleri için korkusuyla kenti terk ettiler. Irak merkezi ordusu ise aniden ortadan kayboldu. O kadar asker ve polis nereye aniden kaçtı anlamadık. Bizi koruyacaklarına kentten en önce onlar kaçtı. Bende çoluk çocuğu alarak Kürt bölgesine kaçtım. Musulun geleceği ne olacak bizde bilmiyoruz."

IŞİD ADI ALTINDA SÜNNİLER AYAKLANDI

Musuldan 55 Yaşındaki Salih Hacı Muhammed ise, ise ilginç bir iddiada bulundu. Musula IŞİDin şemsiyesi altında Sünni Arapların başkaldırdığını ve kenti ele geçirdiğini söyledi. Şu anda Musula IŞİD tarafından atanan Vali Haşim Camasın Saddam Hüseyinin eski subayı olduğunu söyleyen bir Musullu, "Irak Başbakanı Malikiden rahatsız olan Sünniler adeta ondan intikam almak için ayaklandı. IŞİD zaten bahaneydi. IŞİD adı altında aylardır gizliden gizliye örgütleniyorlardı. Fırsatını bulur bulmazda ağır silahlarla ortaya çıkıp kenti ele geçirdiler. Irak merkezi hükümetine bağlı ordu güçleri de bunu büyük oranda zaten biliyordu ve karşılık bile vermedi" dedi.

KERKÜK, PERMERGELERİN DENETİMİNDE

Irak merkezi hükümeti ordularının terk ettiği Kerkük kenti Bölgesel Kürt Yönetiminin denetimine geçti. Irak ordusunun terk ettiği mevzilere iki Permerge tugayının yerleştiği belirtilirken, Kerkükteki kontrolün tamamen Permergelerin elinde olduğu ifade edildi.

Kerkükün yanı sıra Tusurmatu kentinin de Permergelerin elinde olduğu kaydedildi.

Peşmergelerin Musul ve Kerkük kentlerine bağlı IŞİDin elinde bulunan bazı köyleri geri aldığı belirtildi. Peşmergelerin son olarak daha önce Irak ordusunun denetiminde bulunan ve IŞİD güçlerinin eline geçen Kerkükteki Huriye askeri havaalanını tekrar ele geçirdiği kaydedildi.

ŞENGALDE PEŞMERGELER, IŞİDLE SAVAŞIYOR

Bu arada, Musulun Suriye sınır kesiminde bulunan ve Yezidi Kürtlerinin yoğunlukta yaşadığı Şengal bölgesinde de Peşmerge güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor. Yezidi köylerini koruma altına alan ağır silahlarla donatılmış Zerevani Peşmergeleri, Hanekin kasabasında da konuşlandırıldı.

300 PEŞMERGE IŞİD ÇEMBERİNDE

Öte Yandan, Ambar vilayetine bağlı Hiseba kasabasında Irak ordu güçleri içinde özel operasyon birlikleri olarak konuşlanmış bulunan 300 Peşmergenin IŞİD tarafından çembere alındığı ve çatışmaların devam ettiği öğrenildi. IŞİD tarafından çembere alınan 300 Peşmergeden 200ünün ise Yezidi Kürdü olduğu ve Kürt Bölge hükümetinden yardım talebinde bulundukları kaydedildi.

IŞİDin Bağdata 25 kilometre uzaklıkta bulunan Latifiye kentini de ele geçirmek için saldırıya geçtiği ve burada da şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109