Irak Polisi: IŞİD 50 Araçla Beyci Rafinerisini Kuşattı

- IŞİD, Irakın en büyük rafinerisi olan Beyci petrol rafinerisini kuşatırken Irak devlet televizyonu ordunun bombardımana başladığını açıkladı.

Abone olbanner90
Dünya 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
353
Irak Polisi: IŞİD 50 Araçla Beyci Rafinerisini Kuşattı
IŞID ülkenin en büyük petrol rafinerisi Beyci petrol rafinerisini 50 araçla baskın yaparak kuşatırken yerel kaynaklar, kuzeyde bazı bölgeleri kontrolü altına alan IŞİD ve müttefiki silahlı grupların başkent Bağdata 100 kilometre kadar yaklaştığını belirtirken salı günü Irakın kuzeyindeki Musul kentinde kontrolü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı operasyon başlatıldı. Irak Devlet Televizyonunun haberine göre Irak uçakları kentteki örgüt üyelerinin bulunduğu bölgeleri havadan bombalıyor.

ORDU BOMBA YAĞDIRIYOR

Televizyon, saat 15:30 sıralarında başladığını duyurduğu hava operasyonunun görüntülerini yayınladı. Saat 17:20 sıralarında ise Irak ordusuna bağlı Terörle Mücadele Birimi, Tikritin kuzeyinin de havadan bombalandığını açıkladı. İŞID militanları çarşamba günü bu kentin bir kısmını ele geçirmişti. Operasyonun ne kadar süreceği ve karadan devam edip etmeyeceğine dair bilgi verilmedi.

BAKAN 3 SAAT ÖNCE "KONTROL BİZDE" DEMİŞTİ

Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaybi, Beyci kuşatmasından 3 saat önce ülkenin en büyük petrol rafinerisinin hükümet kontrolünde olduğunu söyledi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları dün Beyciye girerek Emniyet Müdürlüğü ve adliyeyi ateşe vermişti. Beycideki petrol rafinerisi ise özel timler tarafından korunuyor. IŞİD tehdidi üzerine de rafineriyi korumak için daha fazla asker sevk edildi.

IŞİD ADIM ADIM İLERLİYOR

IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin Irakın en büyük kentlerinden Musul ve Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikritin yanı sıra bölgedeki bazı kentlerde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Öte yandan Irak ordusunun, ülkenin kuzeyindeki Salahaddin vilayetinde askeri operasyonların yönetimi için yeni atamalar yaptığı bildirildi. Hükumet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün de aralarında bulunduğu silahlı grupların bazı kent ve beldeleri ele geçirmesinin ardından, orgeneral Ali Muhsin el-Fereyci ve Orgeneral Hatem el-Maksusi, Salahaddin kentinde silahlı gruplara karşı yürütülen operasyonları yönetmek üzere görevlendirildi.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?