Irak Uçakları Bombaladı, Musuldan Dumanlar Yükseliyor

- IŞİDin ele geçirdiği Musul, dün akşam saatlerinde Irak Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından bombalandı.

Abone olbanner90
Dünya 15.06.2014, 19:52 15.06.2014, 19:52
641
Irak Uçakları Bombaladı, Musuldan Dumanlar Yükseliyor
Musul dün akşam saatlerinde Irak Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından bombalandı. IŞİD hedeflerinin bombalandığı Musuldan dumanlar yükseldi. IŞİDin elinde tuttuğu Türkiyenin Musul Başkonsolosluğu personelini ise halen Musul Valiliğinde tuttuğu belirtildi.

AŞİRETLER DEVREDE

IŞİDin ele geçirdiği Musulda belirsizlik sürerken, Türkiyenin Musul Başkonsolosluğuna baskın yapan örgütün, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmazın da bulunduğu 49 rehineyi bırakması için yoğun temaslar sürüyor. Aralarında 2 bebeğin de bulunduğu rehinelerin serbest bırakılması için Kerkükün ileri gelen aşiret lideri devreye sokuldu. Türkiye, aşiret liderleri aracılığıyla IŞİDe ulaştı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslar yapıldı.

KONVOY DÜN HAREKET ETMİŞTİ

IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin serbest bırakılması halinde Türkiyeye ulaştırılması için Erbilde hazırlanan araç konvoyu da Musula gitmek dün Duhoka gitmişti. Bu araçların yeni bir gelişme olamamısı nedeniyle bölgede tutulduğu belirtildi.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBALADI

IŞİDin kontrolü ele geçirdiği Musulda, Irak Hava Kuvvetleri uçakları dün saat 02.00 sıralarında IŞİD mevzilerine bombaladı. Peşmerge yetkilileri savaş uçaklarının daha önceden tespit edilen hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti.

Bombardımanda bir çok IŞID mevzisinin vurulduğu kaydedilirken ölü ve yaralılar konusunda bilgi alınamadı. IŞİDin lojistik merkezlerinin hedef seçildiği Musuldan duman yükseldiği görüldü.

ARAÇLAR ERBİLE DOĞRU GİDİYOR

DHA muhabirleri bugün Bölgesel Kürdistan Yönetimine bağlı Erbil ile Musul arasındaki sınır noktasını geçerek, IŞİDin kurduğu kontrol noktasına 200 metre uzaklıktan kenti görüntüledi. Peşmergenin son kontrol noktası olan Bertile sınırını geçen IŞİD güçlerinin kontrolü elinde tuttuğu kontrol noktasını da görüntüledi.

İşyerlerinin kapalı olduğu Musulda çok sayıda aracın Erbil istikametine geldiği görüldü. IŞİD militanlarının kontrol noktasına gelen araçları uzun süre beklettikten sonra bıraktıkları ifade edildi.

IŞİDİ 200 METREDEN GÖZETLİYORLAR

Kürt yönetimine bağlı peşmergenin en seçkin birliği olan Zerevani özel kuvvetleri de Musul-Erbil sınırı olan Bertile bölgesinde bulunuyor. Doçka uçaksavarlarla IŞİD noktalarını gözetleyen Zerevani peşmergeleri zaman zaman kendilerine yönelik taciz ateşi açıldığını ancak, Kürdistan sınırına yönelik ilerleme olmadığını söyledi.

Peşmergeler uçaksavar mevzilerinden kendilerine 200 metre uzaklıkta bulunan IŞID kontrol noktalarını sürekli dürbünlerle gözetliyor.

IRAK ORDU PANZERİNDE PEŞMERGENİN ZAFER İŞARETİ

Peşmerge güçlerinin 3 ayrı kontrol noktası kurduğu bölgede Musuldan gelen araçlarında titiz aramadan geçirilerek Erbil yönüne gönderildiği görüldü. Peşmerge güçlerinin kontrol altına aldığı bölgede, IŞİDe karşı direnmeden çekilen Irak ordusuna ait çok sayıda araç ve yaşam malzemesinin de bulunduğu görüldü.

Irak askerlerinin bırakarak kaçtığı araçlar arasında panzerler, çelik yelekler, askeri elbiseler ve askeri araçların bulunduğu dikkat çekti. Peşmerge güçlerinin kontrol noktasında bulunduğu bazı araçların camlarına mermi isabet ettiği, bazılarında çok sayıda boş kovan bulunduğu görüldü. Peşmergeler kendi kontrol noktalarına çektikleri panzerler üzerinde zafer işaretleri yaptı.
Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?