IŞİDden Musul İçin 16 Maddelik Manifesto

IŞİD ele geçirdiği Musulda yeni kurallar koydu. Zorunlu olmadıkça kadınlar dışarı çıkamayacak. Hırsızlık yapanın eli kesilecek.

Abone olbanner90
Dünya 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
385
IŞİDden Musul İçin 16 Maddelik Manifesto
Irakın en büyük kenti Musulu 1300 militanla ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, 1.4 milyon kişinin yaşadığı kentte yeni kurallar koydu. IŞİDin kontrolünde bulunan bölgelerde zorunlu olmadıkça kadınlar dışarı çıkamayacak. Hırsızlık yapanın eli kesilecek ve tüm Müslümanlar 5 vakit namazını camilerde kılacak.

16 MADDELİK MANİFESTO

Irakın en büyük kenti Musulu ele geçiren IŞİD, kontrolü altında bulunan bölgelerde 16 maddeden oluşan bir manifesto yayımladı. IŞİDin manifestosunda asıl amacın şeriat kuralllarının hakim olduğu bir halife devleti kurmak olduğu belirtiliyor.

IŞİDin yayımladığı manifestonun önemli maddeleri şunlar:

- Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamayacak. Evden çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.

- Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır. Bu kural özellikle, kamuya ait para ve mallara el koyunlar için geçerli. Savaştan elde edilen ganimetin kullanılma biçimi ve dağıtılmasında sadece "Müslümanların Imam"ı yetkilidir. IŞİDe göre, "Müslümanların Imamı" Ebu Bekir Bağdadidir.
- Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını, namaz saatlerinde camilerde kılar.
- Musul ve çevresindeki aşiret liderlerinin, düşman ve hainlerle işbirliği içerisinde olması kesinlikle yasaktır.
- "Dinsiz kurumlar" adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. - - - Tövbe etmeyenler idamla cezalandırılır.
- Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır
- IŞİD organizasyonu dışındaki tüm toplantı ve gösteriler yasaktır. IŞİD militanları dışında silah taşımak da yasaklar arasında.
- Kentte ölüler anısına yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.

"ŞİMDİ SIRA İSLAM DEVLETİNDE"

IŞİD tarafından yayımlanan iki sayfalık manifestoda, halkın şimdiye kadar laik tüm sistemleri denediği ve bu rejimler altında acı çektiği vurgulanıyor. Manifesto, "Şimdi sıra İslam Devletinde" sözleriyle bitiyor.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?