banner107

Kerkük, Kürtlerin Kontrolünde, IŞİDle Çatışmalar Sürüyor

- Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Musulun ardından Kerküke yönelen IŞİD militanlarıyla çatışıyor. 10 peşmerge hayatını kaybetti.

Abone olbanner90
Dünya 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
338
Kerkük, Kürtlerin Kontrolünde, IŞİDle Çatışmalar Sürüyor
Irak’ın petrol zengini kenti Kerkük’ten Irak Ordusu’nun çekilmesi üzerine bölge Kürtlerin kontrolüne geçtiği açıklandı.

KERKÜK PEŞMERGENİN ELİNDE

AFP’nin haberine göre iki gündür Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tehdidi altında olan şehir Irak Ordusu’nun çekilmesi üzerine Kürtlerin kontrolüne geçti. Kerkük’te Irak Ordusu’nun kalmadığını belirten Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, “Kerkük’ün tamamı Perşmergenin elinde” dedi.

KÜRT BAKANA BOMBALI SALDIRI

Kerkükte Kürt güçlerin kontrolü ele aldığı yerleri ziyaret eden Kürt Bakan Cafer Mustafa, dönüşte yol kenarına yerleştirilmiş bir bombanın hedefi oldu. Peşmerge güvenlik güçlerinden sorumlu Bakan Mustafa, patlamadan sağ kurtuldu.

HALK GIDA STOKU YAPIYOR

Anadolu Ajansı, Kerkük halkının, olası bir IŞİD saldırısına karşı tedbirlerini aldığını bildirdi. Özellikle Irak Ordusu tarafından terk edilen 12nci Tümen Komutanlığının kimliği belirsiz kişilerce talan edilmesi, halkın endişesini artırdı. İnsanlar, gıda ve yakıt stoku yapmaya başladı. Ekmek fırınları, benzin istasyonları ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşması dikkati çekiyor. Kaos ve kargaşa nedeniyle gıda ve yakıt fiyatlarında yüzde 10luk bir artış yaşandı. Mutfak tüpünün fiyatı 6 bin dinardan 20 bin dinara yükseldi.

ÇATIŞMA VAR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, Kerkükün Havice ilçesine bağlı bazı nahiye ve köylerde peşmerge güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında yer yer çatışmaların yaşandığını ve karşılıklı kayıpların olduğunu söyledi.

10 PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ, 20 YARALI VAR

AA muhabirine açıklamada bulunan Bakan Mustafa, Kerkükün Havice ilçesine yakın bölgelerde çatışmaların meydana geldiğini belirterek, "Peşmerge güçleriyle IŞİD arasındaki çatışmalarda 10 peşmergemiz şehit olmuş, 20si de yaralanmıştır" dedi.

"KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Her iki tarafın bir kaç saattir karşılıklı olarak havan toplarını attıklarını belirten Mustafa, "Peşmerge güçleri Kerkükün genelinde kontrolü ele almış durumda. Şu anda bulunduğumuz bölgenin ilerisine doğru gitmeyeceğiz. Haviceden itibaren Kerküke herhangi bir saldırı yapılmaması için bölgede kalmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"ÇATIŞMALARDAN MALİKİ SORUMLUDUR"

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim de bazı ilçe ve nahiyelerini ziyaret etti. Çatışmaların Kerküke yansımaması için gerekli tedbirlerin alındığını belirten Vali şunları kaydetti:

"Halkın rahat olması ve paniğe kapılmaması gerekir. Güçlerimiz gerekli güvenlik önlemlerini aldı. Irakın genelinde çatışmaların başlamasında Başbakan Nuri el-Maliki sorumludur."

IŞİD iki gün önce Kerkük’ün bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirdiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109