Kürkçü: Davutoğlu Şoförlerin Serbest Bırakıldığını Söyledi

HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü, Davutoğlu bize TIR şoförlerinin serbest bırakıldığını söyledi. dedi. Dışişleri ise haberi yalanladı.

Abone olbanner90
Dünya 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
289
Kürkçü: Davutoğlu Şoförlerin Serbest Bırakıldığını Söyledi
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, rehin tutulan kamyon şoförlerinin serbest bırakıldıklarına dair bir bilgiyi de kendilerine ilettiğini söyledi. Dışişleri kaynakları ise yaptığı açıklamada, "HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçüye tır şoförlerinin serbest bırakıldığı bilgisi verilmedi." dedi.

DIŞ POLİTİKA HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul’da yaşanan gelişmelerle ilgili HDP ve BDP Eş Genel Başkanlarını bilgilendirdi. IŞİD tarafından Musul’da Türk konsolosluğuna yapılan baskın ve Türk vatandaşlarının gözaltına alınmasıyla ilgili muhalefet liderlerini bilgilendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettikten sonra TBMM’de HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı bilgilendirdi. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrasında Bakan Davutoğlu bir açıklamada bulunmazken, görüş hakkında gazetecileri bilgilendiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Davutoğlu’nun kendilerini IŞİD’in ortaya çıkışı, güç kazanması ve Türkiye’nin bugüne kadar takip ettiği siyaset hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

"TALİMAT GÖNDERİLMİŞ AMA.."

Görüşmede hangi konuların masaya yatırıldığını anlatan Ertuğrul Kürkçü, “Sayın Bakan konsolosluktaki diplomatların başka bir bölgeye taşındıklarından haberdar olduklarını, temaslarının sürdüğünü, esenlikte olduklarını ve kısa süre içinde Türkiye’ye dönüşlerinin sağlanacağından kuvvetle ümitli olduklarını söyledi. Biz oradayken gelen haber ile rehin tutulan kamyon şoförlerinin serbest bırakıldıklarına dair bir bilgiyi de bize iletmiş oldu. Bizde hem endişelerimizi hem Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik dış politikasından duyduğumuz kimi endişeleri ve eleştirilerimizi ilettik, karşılıklı olarak bilgilendik. Dışişleri Bakanımız ayın 5’inden itibaren konsolosluğun boşaltılmasına dair talimatı gönderdiklerini, fakat yerel olarak bu talimatın yerine getirilmesi bakamından şartlar beklenirken bir anda Musul’da ordunun ortadan kalkmasıyla birlikte konsolosluğun boşaltılmasının imkansız hale geldiğini söyleyerek bir açıklamada bulundu” diye konuştu.

DIŞİŞERİNDEN YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından akşam saatlerinde yapılan açıklamada, "HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçüye tır şoförlerinin serbest bırakıldığı bilgisi verilmedi." denildi.

Bakan Davutoğlu’nun herhangi bir askeri operasyondan söz etmediğini belirten Kürkçü, gazetecilerin sorusu üzerine Bakan Davutoğlu’ndan bir istifa talebinde bulunmadıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?