Suriye'de Işid Lideri Bağdadi Kimdir Ve nerelidir? Bağdadi Öldümü

Suriye'de Işid Lideri Bağdadi Kimdir Ve nerelidir? Bağdadi Öldümü Suriye'de Işid Lideri Bağdadi Kimdir Ve nerelidir? İşid Lideri Hayatı ve Işid Müslüman Mı?

Abone olbanner90
Dünya 25.11.2014, 22:34 25.11.2014, 22:34
400
Suriye'de Işid Lideri Bağdadi Kimdir Ve nerelidir? Bağdadi Öldümü
 Irak Şam İslam Devleti Adı altında kurulan IŞİD Radikal İslam örgütü olarak nitelendirilmektedir. Peki ama İşid Örgütünün Lideri Kimdir? Suriye Ve Kobani de bir birinden güçlü eylemler düzenleyen ve Silah yönünden de sayısız silah bulunduran Bu terör örgütü Amacı ne? Müslüman insanları Katlederek neyi amaçlıyor? Suriyede yaşanılan iç savaşın ardından Işid Sempatizanları gün geçtikçe çoğalırken Eylemlerini de bu denli artırmakla beraber Katliamlarına devam ediyor.

Irak Şam İslam Devleti adı ile (IŞİD) meydana çıkan, Irak ve Sureye'de etkinlik gösteren ve radikal islamcı bir devlet anlayışını benimseyen bir terör örgütüdür. Irak savaşı sonrasında zuhur eden ve 2004 yılında El Kaide'le bağlı bir grup kuran Işid, daha sonra Irak El Kaidesi ismini almıştı.


Petrol kaynaklarına yakın olması sebebiyle zengin terör örgütleri arasında yer almaktadır. Terör örgütünde çoğunlukla sünni topluluklar bulunmaktadır. 2014 yılının Şubat ayında Irakta ve çevresinde sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi olduğu için El Kaide Işid ile bir bağlantılarının olmadığını açıklamıştır.

Irak Savaşı'nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Irak'ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik gösterdi. Bakuba'yı başkent ilan etti. Halen devam eden Suriye İç Savaşı'nda Suriye'nin İdlip, Rakka ve Halep bölgelerinde varlık göstermektedir.


IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı'nın son evrelerine doğru grup gerilemeye başladıysa da, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle 2012'de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla arttırdığı öne sürülür.


2013 yılında El-Cezire'ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideri Aymen el Zevâhiri, bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladıysa da IŞİD emiri Ebu Bekir Bağdâdî, bu tasfiye kararını reddetiğini ve grubun Suriye'deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Nisan 2013 ile birlikte IŞİD, Suriye'nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askerî güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü gruplardan biri oldu. Suriye'de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti.


Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre Ağustos 2014'te grubun Suriye'deki savaşçı sayısının 50.000, Irak'ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014'te örgütün Suriye ve Irak'ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı.


Türk istihbarat birimlerinin son değerlendirme raporlarına göre, şu an IŞİD'in içinde 600-700 Türk olduğu tahmin edilmektedir.
Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner110
banner108
banner109