YA BİR GÜN RUSLAR, AKKUYU ATOM SANTRALİNİ "KAZA İLE" PATLATIRSA!..

Türkiye’de referandum süreci resmen başladı, bu gündemin tozu dumanı arasında ülkemizi ve Mersin’i ilgilendiren iki önemli olay aynı günde peş peşe yaşandı.

Abone olbanner90
Dünya 19.02.2017, 19:47 19.02.2017, 19:48 Vadi sağdıç
1092
YA BİR GÜN RUSLAR, AKKUYU ATOM SANTRALİNİ "KAZA İLE" PATLATIRSA!..

Bunlardan bir tanesi, 9 Şubat 2017 tarihinde Fransa’da yerel saatle 10 civarında, Manş Denizi kıyısında, Cherbourg kentine 25 kilometre mesafede bulunan Flamanville Atom Santralin 1 nolu reaktörün(1300 MW) makine dairesinde yaşanan ve 5 kişinin yaralandığı ifade edilen patlama idi. Bölgeden gelen haberlere göre, bu patlama sonrası, civarda büyük korku yaşanırken, santrali işleten devlet şirketi EDF den yapılan açıklamada santralde herhangi bir sızıntının olmadığı iddia etti. Aynı santralde 1987 ve 1988 yıllarında devreye alınan reaktörlerde geçtiğimiz yıllarda sık sık arıza yaşandığı ,en son 2012 yılında yaşanan bir sızıntı istanbul escort nedeniyle bölgede büyük bir panik yaşandığının haberleri basında yer aldı (http://www.hurriyet.com.tr/fransada-nukleer-santralde-patla).


Bu olay Nükleer rant lobisinin Mersin’de yapılacak Akkuyu Atom Santrali için sık sık dillendirdiği , Atom Santrallerin aslında çok güvenli olduğu, bu konuda örnek gösterilen Fransa’nın enerjisinin %70’inin Atom santrallerinden sağlandığı , hatta Paris yakınında bile bir Atom Santrali bulunduğu ve kaza riskinin sıfıra yakın(milyonda bir) olduğu “ şeklinde şehir efsanesinin çöktüğünü gösteriyor. Çünkü uzmanlar ,Atom Santrallerinde kaza olasılık hesaplarında bu tip “sözde küçük kazaları” dikkate alındığında kaza olasılık riskinin aslında %1 gibi önemli bir orana yükseldiğini ifade ediyorlar. 


Öte yandan %51 hissesi Rusya Federasyonuna ait olan Akkuyu NGS firmasının 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce , milli işaretleri ve çocukları kullanarak tüm Türkiye’nin her yerinde çok büyük,anlı şanlı reklam kampanyasında, “Akkuyu Atom Santralinin milli bir enerji" olduğunu vurgulamaktaydı. Oysa ki 24 Kasım 2015 tarihinde Rus Uçağının düşürülmesi ile başlayan uçak krizi sonrası santral inşaatının tamamen durdurulması, içeride çalışan Türk personelin kapı dışarı edilmesiyle devam eden süreç Akkuyu Atom Santralinin ve üreteceği enerjinin  "milli" olmadığını ortaya koymuştu. 


Bu konuda, ülkemizi ve Mersin’i ilgilendiren ikinci bir olay tesadüf gene 9 Şubat 2017 günü Suriye El-Bab da Rus uçaklarının “kaza ile ” askerlerimizi vurmasını açıklamasıyla yaşandı. Arkasından TSK tarafından "askerlerimizin bulunduğu yerlerin koordinatların Rus yetkililerine daha önceden verildiği" açıklandı. Bu açıklamaya Rus yetkililerden bildiğim kadarı ile herhangi bir itiraz gelmedi.
Rusya ile aramızda yaşanan bu olaylar, 2010 yılında imzalanan çok kötü bir anlaşmayla, Akkuyu sahasında yapılması planlan atom santralinin fiziki ve ticari kontrolüne tamamen hakim olan , işletmeciliğinin ve enerji güvenliğinin tamamen Rusya Federasyonun da olduğunu bir kez daha gösteriyor. 
Bu nedenle santralin açılması ve işletmesi Rusya Federasyonu ile aramızdaki dış ilişkilerin seyrine bağlı olduğunu ve santralin üreteceği enerjinin de "milli olmayacağını" bir kez daha açıkça gözler önüne seriyor. 
Şimdi Rusya ile bu olaylar yaşanmışken, Akkuyu Atom Santralinin işletmeciliğini yapacak firmanın ticari ve fiziki kontrolünü elinde bulunduran , Rusların dış politikada en sıkışık anlarımızda böyle “kazaların olmayacağını" veya “kaza ile” elektriklerin kesilmeyeceğini kim garanti edebilir?
Bu konuda artık karar vericiler şunu görmeli ki ,Türkiye’nin kalkınması için gereksinim duyduğu enerjiyi üretmesine kimse karşı çıkmıyor, ancak kalkınmamız için milli bir enerji politikası tamamen özel sektörün insafına bırakılmadan, güvenli enerji politikalarının üretimi gerekiyor.

Bu nedenle, halen %70 oranında dışa bağımlı olan enerji politikalarımızı terk ederek, yıllarca TMMOB ve ona bağlı ilgili odaların sürekli dikkat çektiği gibi , milli enerji politikalarına yani, yerli ve yenilenebilir kaynaklar ile yerli işletmeciliğe öncelik vererek, çevreye ve halkın taleplerine duyarlı ve halkını aldatmayan gerçekçi ve güvenilir yönetim anlayışına dayanması gerekiyor. Aynı günde yaşanan, patlama ve askerlerimizin “kazayla” vurulması olayları ,Akkuyu Atom santrali yatırımını "bir kez daha"  düşünmemizi gerektiriyor. Yazımı bu konuyla ilişkili bir fıkra ile bitirmek istiyorum.


Yıllarca çok renkli ve güzel hayat yaşayan bir kişi zamanla bir kalp krizi geçiriyor ve sonrasında iyileşiyor. Ancak bir süre sonra solunum yetmezliği yaşıyor ve sonra tekrar iyileşiyor. Sonrasında da sık sık baş dönmeleri yaşayarak bayılıyor ve düşüyor,. Bu arada kaburgalarını kırıyor. Hastahanede yatarken bir ara gözünü açtığında karşısında Azrail’i görüyor. Azrail’e neden geldiğini soruyor. “O’da canını almaya geldim” diyor. Hastamız da “neden önceden haber vermeden geldiğini “ soruyor. Azrail de kendisine , daha önce üç kez hastalanmasını hatırlatarak aslında haber verdiğini söylüyor ve ona “sen gönderdiğim bu haberleri anlamadı isen ben ne yapayım?” diyor ve o kişinin oracıkta canını alıyor.


Evet ,günümüz iletişim dünyasında mızrak artık çuvala sığmıyor, Nükleer rant lobisinin, Mersin’lileri kandırmak için dile getirdiği şehir efsaneleri bir bir çöküyor.19.02.2017


Serdar ERKAN
TMMOB MMO Mersin Şubesi
4. Ve 5. Dönem Şube Başkanı

Yorumlar (0)
banner92

Malatya oto kiralama

16°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:36
Öğle 12:34
İkindi 15:48
Akşam 18:21
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P