Eski Öğrencilerden Örnek Vefa

Mersinde, 49 yılını eğitime adamış öğretmenlerini anmak ve teşekkür etmek isteyen öğrenciler bir kitap hazırladı.

Abone olbanner90
Eğitim 12.04.2014, 17:29 12.04.2014, 17:29
342
Eski Öğrencilerden Örnek Vefa
Mersin Ticaret Meslek Lisesinde 1963 yılından 1990a kadar görev yapan 73 yaşındaki öğretmen Ayşe Merzeci Akbulut, birçok öğrencinin yetişmesinde emek harcadı. Onun yetiştirdiği ve hepsinin öğretmen olduğu bir grup öğrenci ona vefa borcunu bir kitap hazırlayarak ödemek istedi. Öğrenci Ziya Aykan liderliğinde başlayan çalışma sonucu Ayşe Merzeci Akbulutun öz geçmişi, okulda öğrenciler ile arasında geçen olayları ve ailesini anlatan bir kitap hazırlandı. Kitabı kendisine hediye etmek için öğretmenin çalıştığı, kendilerinin okuduğu Ticaret Meslek Lisesinde saygı etkinliği düzenleyen öğrenciler, vefanın güzel bir örneğini gösterdi. Eski öğrencilerin Ayşe öğretmen ile ilgili sahnede konuşmaları duygu dolu anlara neden olurken, başta Ayşe Merzeci Akbulut olmak üzere birçok öğrenci gözyaşlarına hakim olamadı.

"GURUR VERİCİ BİR ŞEY"

Öğretmen Ayşe Merzeci Akbulut, 27 yıl öğretmenlik yaptığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama benim bu sene 49. yılım. Çünkü ben emekliliğimi buna sayıyorum. Ben fiilen öğretmenlik yaptığımın dışında onun devamında hep öğretmendim. İkazlarım, uyarılarım, öğreticiliğim hep devam etti. Onun için öğretmenliğimin 49. yılı diyorum. Çok duyguluyum. Hiç tahmin etmediğim bir grup çalışması ile benle ilgili kitap hazırladılar. Öğrencilerimin bana söylediği bu Mersinde ilk defa oluyor. Gurur verici bir şey bu. Çok eski öğrencilerim şimdi burada. İsimlerini, karakterlerini bilirim. Hepsine sarıldım. Bugün ne yapacağımı bilmiyorum."

"DOĞRULUK VE GÜZELLİKTEN AYRILMASINLAR ÇALIŞMAKTAN YILMASINLAR"

Akbulut, böyle bir duyguyu ilk defa yaşadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "O kitapta benim öz geçmişim ve öğretmenliğim not alınmış. Eski öğrencilerimden Ziya Aykın önderliğinde yapılmış bir kitap. Bana sürpriz oldu. Bugünün kutsiyeti çok büyük. Eğitimde öğrenmekten çok eğitilmiş olmak veya öğrenmenin öğretmekten çok eğitmiş olması talebe de ben onu anlıyorum. Şimdi burada gördüğüm öğrencilerin büyük kısmı onlar. Biz burada çoğunlukla kırsal bölge çocuklarını okuttuk. Onun verdiği bir uğraşı vardı. Bir zevkti bu. Şimdiki öğretmenler uğraşamıyor mu, toplumun gelenekleri mi değişti veya çok şeyimizi kaybettiğimiz gibi öğretmenlik ve talebelik de değişti. Öğretmenler ve öğrenciler doğruluk ve güzellikten ayrılmasınlar. Çalışmaktan yılmasınlar."

"AYŞE ÖĞRETMENE TEŞEKKÜR OLARAK BUNU HAZIRLADIK"

Ziya Aykın da, Ayşe öğretmenlerine eski öğrencileri olarak onun şahsında bir teşekkür olarak bunu hazırladıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: "Bu kitap bütün öğrencilerin ortaklaşa yapmış oldukları bir yapıt. Ayşe Merzeci Akbulutun dünyasını anlatmaya çalıştık. Onun ailesi, arkadaşları ve öğrencilerinden oluşan 3 bölüm var. Dolayısıyla Ayşe Merzeci Akbulutun dünyasında, onun yaşamında etkilendiği şeylerin tamamını orada özet olarak vermeye çalıştık. Ayşe Merzeci Akbulutla bizim ilişkimiz, onun bize kol kanat gelmesi hiç eksik olmadı. O nedenle biz aradan geçen 49 yılın farkında değiliz. Biz hep beraber büyüdük ve şu anda da beraber yaşıyoruz. Artık ona olan teşekkür borcumuz o kadar büyüdü ki bir şekilde bir şeyler yapmaya çalıştık ve bunu yaptık."

Öğrenci Ayşe Ata da öğretmenlerini her zaman örnek aldıklarını ve çok sevdiklerini kaydederek sözlerini şöyle tamamladı: "O bize yol gösteren müstesna bir insan. Ona karşı minnet duygularımız var. Şükranlarımızı belirtmek için öğretmenimize bu günü hazırladık. Onun okuttuğu öğrenciler, öğretmen arkadaşları, komşuları ve arkadaşları hep birlikte yumak olduk." - MERSİN

Yorumlar (0)