Mersin Bahçeşehir Kolejinde Mun Konferansı Sona Erdi

MERSİN BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE MUN KONFERANSI SONA ERDİ - Mersin Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi MUN Kulübü öğrenci ve öğretmenleri tarafından Birleşmiş Milletler (BM) esas alınarak düzenlenen “Model United Nations (MUN) Konferansı” sona erdi.

Abone olbanner90
Eğitim 19.01.2014, 15:36 19.01.2014, 15:36
291
Mersin Bahçeşehir Kolejinde Mun Konferansı Sona Erdi
Mersin Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi MUN Kulübü öğrenci ve öğretmenleri tarafından Birleşmiş Milletler (BM) esas alınarak düzenlenen "Model United Nations (MUN) Konferansı" sona erdi. 3 gün süren konferansta değişik okullardan 60 öğrenci uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile Somalide iç savaş ve açık denizlerde korsancılık konularını tartıştılar.

Mersin Bahçeşehir Kolejinde yapılan konferansa farklı illerde bulunan tüm Bahçeşehir okulları ile Mersin ve Adanada bulunan özel okul, fen ve Anadolu liselerinden 60 öğrenci delegesi katıldı. Konferansın sonunda öğrenciler baloda buluşarak, 3 günün yorgunluğunu çalan müzikler eşliğinde oynayarak attılar.

Konferansla ilgili açıklama yapan Özel Mersin Bahçeşehir Anadolu Lisesi Müdürü Seda Yapar, 3 günün çok keyifli geçtiğini ifade ederek, "Öğrencilerimiz ve misafir öğrencilerimizle birlikte hem çok keyifli hem de bu dünya adına çok güzel çalışmalar yaptık. Etkinliğimiz süresince 2 farklı komite çalışması yapıldı. Bu komitelerde tartışılan konularla ilgili öğrencilerimiz kararlara vardılar ve bu kararlarını da komite sonucunda BMye gönderecekler. Konferansta öğrencilerimizin her birisi sanki gerçek BM ortamındaymış gibiydiler. Yabancı dillerini çok iyi kullanabildiklerini gördük. Dünyayı ve dünyayla ilgili problemlere karşı çok duyarlı, çok iyi araştırma yaptıklarını ve farkındalıklarının çok yüksek olduklarını gördük. Buda bizi çok mutlu etti ve gururlandırdı. Bu aktivite sonunda tüm öğrencilerimiz katılım sertifikaları alacaklar. Bu katılılım sertifikaları hem yurt içi hem yurt dışında ki üniversite, staj ve benzeri çalışmalar katılmalarda öğrencilerimizi binlerce kişinin önüne geçirmede çok etkili olacak. Onlara ayrıcalık tanınacak" dedi.

Özel Mersin Bahçeşehir Anadolu Lisesi MUN Kulübü öğrencisi ve aynı zamanda koordinatör Gürkan Mert Gür ise bu kulübün çok yararlı olduğunu belirterek, "Çünkü ilk başlarda biz İstanbuldaki, Adana ki etkinliklere gidiyorduk. Sonra neden okulumuzda yapmayalım dedik. Sene başında böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik. Aslında sene başında böyle bir karar almamız sıkıntı oldu. Çünkü çok çalışmamız gerekiyordu uzun bir süre. Özellikle de Mersinde yapmamızın sebebi buranın tanıtılmasını sağlamak istiyorduk. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Bugün son gün. Her şey çok güzel geçti" diye konuştu.

Özel Mersin Bahçeşehir Anadolu Lisesi MUN Kulübü öğrencisi ve aynı zamanda koordinatör Pürem Günay da bu organizasyonu yapmaya aniden karar verdiklerini kaydederek, "Nasıl, başladı nasıl devam etti aslında hiçbirimiz farkına varamadık. Bu organizasyonu yapmamızdaki asıl amaç bu bölgede bilinmeyen bir organizasyondu. Bu organizasyonla bu etkinliği insanlara tanıtmak istiyorduk. Bu organizasyonu hazırlamak için 4 ayımız vardı. Bu süre içinde biz çok fazla çalıştık. Sonunda bu organizasyonu biz yapabildik ve bu çalışmaların sonucunu buraya gelenlerin yüzündeki gülümsemelerden aldığımız zaman gerçekten bize çok mutluluk veriyor. Bu organizasyonda olabilmek çok büyük bir mutluluk. Bu organizasyonun karşılığını da aldığınız belge uluslararası geçerliliği olan bir belge. Bu organizasyonu duyup da elinizin tersi ile itmemeniz gerekiyor diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Misafir öğrenci Damla Taner ise bu organizasyona ilk defa katıldığını vurgulayarak, "BAHMUN mükemmel bir ortam sağladı. Ne çok resmi ne de çok böyle boş bırakan bir organizasyondu. Gerçekten bu konuda çok memnunum. Ayrıca bu organizasyonda alacağımız sertifika içinde çok seviniyorum. Bunla beraber katılacağım bu tür etkinlikler tamamen bana kalmış durumda. Buda gerek üniversite gerekte iş olanaklarında çok iyi bir şekilde açmakta. Bu 2 gün çok iyi geçti. Özellikle yaptığımız bu konferanslarla çok eğlendik. Çok şey öğrendik. Sosyal aktiviteler konusunda da çok iyi geçti. Çok memnunuz" dedi.

Öğrenciler gece boyunca çalan müzikler eşliğinde doyasıya eğlendiler. - MERSİN

Yorumlar (0)