Mersinde 373 Bin Öğrenci Karne Aldı

Mersin’de yarıyıl tatilinin başlaması dolayısıyla karne heyecanı yaşanırken, il genelinde yaklaşık 373 bin öğrenci bugün karnelerini aldı.

Abone olbanner90
Eğitim 24.01.2014, 20:52 24.01.2014, 20:52
265
Mersinde 373 Bin Öğrenci Karne Aldı
Mersinde yarıyıl tatilinin başlaması dolayısıyla karne heyecanı yaşanırken, il genelinde yaklaşık 373 bin öğrenci bugün karnelerini aldı.

2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Yarıyıl tatilinin başlaması dolayısıyla Mersinin merkez Akdeniz ilçesindeki Turgut Özal Ortaokulunda karne töreni düzenlendi. Törene Mersin Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, Akdeniz Kaymakamı Raif Özener ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül de katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Karabiber, öğrencilerin karne heyecanına ortak olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Öğrencileri yetiştirmek için büyük çaba sarf eden öğretmenlere teşekkür eden Karabiber, öğrencilere de seslenerek, "Büyükleriniz olarak size şunu tavsiye ediyorum. Bu alacağınız karneler öğrenci olarak bir dönemde gösterdiğiniz başarının ifade ediliş şeklidir. Bunun ötesinde aileye verilen bir mesajdır. Sizlerin eksik ve destek almanız gereken noktalarda ailelerinizin bunları incelemesi için gönderilen bir mesajdır. Bu tatilleri fırsat bilip kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Bunun ötesinde okula ve öğretmeninize ilginizin hiç azalmamasını diliyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü de Mersin il genelinde bin 180 okulda 11 bin 837 derslikte öğrenim gören 372 bin 913 öğrenci ve 22 bin 134 öğretmenle birlikte karne heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Bugünü bu kadar heyecanlı kılan başarı ve başarısızlıktan çok, ailelerin ve öğrencilerin beklentilerinin birbirine uymaması olduğunu belirten Gül, "Karne, aile ve çocuk arasında bir kavgaya dönüşmemelidir. Her başarısızlığın bir nedeni vardır. Çocuklarımızın neden başarısız olduğunu iyi anlamak gerekir. Çocuklarımızı öncelikle sevgiyle beslemeliyiz. Sevgiyle büyüyen çocuklar, hayatlarının her devresinde başarılı olurlar" diye konuştu.

Tatilde çocuklara kitap okumalarını tavsiye eden Gül, ailenin çocuğuna en iyi karne hediyesinin, paylaşım olması gerektiğinin de altını çizdi. Gül, "Eğer, aile içinde bireyler birbirlerine zaman ayırmıyor, beraber zengin anlar geçirmiyorlarsa başarısızlığın ana kaynağı ortaya çıkmış oluyor. Böyle bir ortamda başarılı bir çocuk yetişirsek mutsuz bir çocuk yetiştirmiş oluruz. Başarılı ama mutlu bireyler geleceğimizin teminatıdır. Bu teminatı hem okulda hem de ev ortamında çocuklarımıza vermek zorundayız" şeklinde konuştu.

Gül, öğrencilere de seslenerek şunları söyledi: "Bizler sizlerden, geleceğimiz için doktor, öğretmen, mühendis olmanızı beklerken, onun ötesinde iyi bir insan ve iyi bir yurttaş olmanızı bekliyoruz. İyi bir insan olmadan iyi bir doktor olunmaz, iyi bir insan olmadan iyi bir öğretmen, mühendis olunmaz."

Ailelerden çocuklarını güzelliklerle ve ümitlerle yetiştirmelerini isteyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bırakın çocuklarınızın güzel hayalleri olsun. Güzel düşüncelerle okusunlar ve ümitleriyle büyüsünler. Onlardan sevgimizi, desteğimizi ve sonsuz gücümüzü eksik etmeyelim. Çocuklarınız sizlere güvenmeli, her türlü sıkıntısını sizlerle paylaşmalıdır. Çocuklarınıza güven verin. Eğer onlarla arkadaş olursanız, sizlere güveneceklerdir."

Törende, öğrencilerin şiir okumaları ve halkoyunları gösterisinin ardından Vali Yardımcısı Karabiber, Akdeniz Kaymakamı Özener ve İl Milli Eğitim Müdürü Gül öğrencilere karnelerini dağıttı. - MERSİN

Yorumlar (0)