banner107

Meü Senatosundan Sert Çıkış

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Senatosu, 24 öğrencinin bir yarıyıl, 48 öğrencinin de bir hafta uzaklaştırma cezası aldığı olaylarla ilgili olarak bazı kurum ve kişilerin yaptıkları değerlendirmelerin yanlış, gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı olduğunu belirterek, “Bu beyanların üniversitemizi yıpratmaya yönelik olduğu ortadır” dedi.

Abone olbanner90
Eğitim 17.03.2014, 20:44 17.03.2014, 20:44
686
Meü Senatosundan Sert Çıkış
MEÜ Senatosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, olaylar Kız Öğrenci Yurdunda yaşanan sorunlarla başladı. Senatonun açıklamasında, 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapılan 3 bin 500 kişilik Oyunlar Köyünün daha sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Kız Öğrenci Yurdu olarak kullanılmak üzere üstlenildiği ifade edildi. "Oyunların bitiminden akademik yıl başına kadar geçen sürede, bu binalar yurt olarak kullanılmak üzere eksiklikleri tamamlanmak istenmiş, ancak açıldığı günden itibaren barınma, beslenme ve ulaşımla ilgili sorunlar öğrenciler yerleşmeye başladıktan sonra daha belirgin hale gelmiştir" denilen açıklamada, üniversite yönetimine iletilen sorunları yerinde ve yurtta kalan öğrencilerle yüz yüze görüşerek doğrudan dinlemek ve olası çözümlerin neler olabileceğini birlikte belirlemek amacıyla Rektör Prof. Dr. Suha Aydın ve rektör yardımcılarının, akademik yıl başında yurt binasında, çok sayıda öğrencinin katıldığı bir toplantı yaptıkları kaydedildi. Toplantıda belirlenen sorunların çözümünün öncelikle yurt yönetimi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu sorumluluğu alanında, üniversite yönetiminin yetki ve sorumluluklarının dışında olduğunun öğrencilere aktarıldığı belirtilen açıklamada, ulaşım sorununun çözümü için ise üniversiteye ulaşım sağlayan kooperatif yöneticilerine, Mersin Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimine sorunların aktarıldığı, belediyenin ulaşım sorumlusuyla öğrencilerin görüştürüldüğü vurgulandı. Açıklamada ayrıca, toplantıda öğrencilere, halen devam etmekte olan Tıp Fakültesi ile Araştırma Uygulama Merkezi hastane binasının inşaatı nedeniyle inşaat alanından geçerek üniversiteye girmenin tehlikeli ve yasak olduğu, o alandan üniversite yerleşkesine bir giriş kapısı olmadığı, giriş-çıkış için bu alanın kullanılmaması gerektiğinin dile getirildiğinin altı çizildi.

"ÜNİVERSİTEMİZİN ÇÖZÜM İÇİN YASAL HİÇBİR YETKİSİ BULUNMAMAKTADIR"

Yurttaki sorunların devam etmesi üzerine öğrencilerden gelen sorunların Kredi ve Yurtlar Kurumuna, ilgili bakanlığa ve yurt yönetimine ayrıntısı ile aktarıldığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Yurdun yönetiminin ve sunulan hizmetlerin sorumluluğu üniversitemizde olmadığı için üniversitemizin, çözüm için sorunların aktarılması ve izlenmesi dışında konu hakkında yasal hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. 17 Aralık 2013 günü ise inşaat alanı olduğundan giriş-çıkış için kullanılmaması gereken yolda üzücü bir trafik kazası meydana gelmiştir. Kaza sonucu bir öğrencimiz hayatını kaybetmiştir. Kazanın olduğu alanın, kazaya neden olan sürücü ve aracın üniversite ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Üniversite yönetiminin yetki ve denetim alanı dışında gerçekleşen bu kazadan ve yurtta daha önce bir enfeksiyona bağlı hastalık sonucu meydana gelen bir diğer ölümden kimi öğrenciler üniversite yönetimini sorumlu tutmuşlardır. Gerçeğe dayanmayan ve hiçbir tutarlılığı olmayan bu suçlamalar ile yine bir grup öğrenci bir dizi eylem başlatmıştır. Tüm bu olanlara rağmen, öğrenci grubunun sorunlarını görüşmek için yönetimden randevu istemelerine olumlu yanıt verilmiş, Kız Öğrenci Yurdunda kalan 5 öğrenci ile ertesi gün sorunları görüşmek üzere bir araya gelinmesine karar verilmiştir."

Rektörlük binasında Rektör Aydın ile 19 Aralık 2013 günü 7 temsilci öğrencinin görüştüğü, bir öğrenci dışında diğerleriyle karşılıklı anlayış ve uyum ile toplantının sona erdiği anlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Toplantının bitiminin ardından toplantıdan çıkan öğrenciler, kampüsdeki Cumhuriyet Alanında bekleyen öğrenci grubuna katılmış, bir süre sonra ise Rektörlük binasının kuzey kapısının camları yumruk ve tekmeler ile kırılmış, yine aynı biçimde iç kapının camları ve çerçevesi kırılmış, içeride bekleyen güvenlik görevlilerine saldıran ve darp eden grup daha sonra merdivenlere yönelmiştir. Aynı grup, merdivenlerde önlerine çıkan öğretim üyelerine ve personele fiziki müdahalede bulunmuştur. Daha sonra 2,5 saatlik süre boyunca işgal eylemini devam ettirmiş, Rektörlük katındaki Genel Sekreterliğe ve Hukuk Müşavirliğine ait tüm ofisleri işgal etmiş, çalışanları odalarından dışarı çıkarmış ve tehdit etmiştir. İşgal için önceden hazırladıkları pankartı Hukuk Müşavirliği ofisinin camına asan bir grup buradan basın açıklaması yapmış, eğer istekleri yerine getirilmezse bu ve benzeri eylemleri tekrar tekrar yapacaklarını bildirmişlerdir."

"ÜNİVERSİTE, ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ İYİ NİYET KARARI ALDI"

Olayların sonrasında üniversite yönetiminin yaptığı sonucunda elde edilen delillerin soruşturma komisyonunun raporunda değerlendirildiği ve disiplin yönetmeliğinin ilgili maddesi uyarınca daha önce disiplin cezası alıp almadıklarına bakılmaksızın, işgal eylemine katılan ve eylemlerde ilgili yönetmelik esasları doğrultusunda suçlu bulunan 24 öğrenciye iki yarıyıl uzaklaştırma, 48 öğrenciye de bir yarıyıl uzaklaştırma cezası verilmesinin önerildiği bilgi verilen açıklamada, "Ancak üniversite disiplin kurulu yapmış olduğu değerlendirme sonucunda bu öğrencilere önerilen cezaların bir alt cezasının uygulanmasına karar vermiştir. Bu iyi niyet kararı sonucunda 24 öğrenciye bir yarıyıl uzaklaştırma, 48 öğrenciye de bir hafta uzaklaştırma cezası uygulanmasına karar vermiştir. Üniversitemizde yaşanmış olan istenmeyen bu olaylarla ilgili olarak bazı kurum ve kişilerin, olaylarla ilgili detayları bilmeden yapmış oldukları değerlendirmeler yanlış bilgilenmelere yol açmaktadır. Olayların değerlendirilmesinde kamu yararları ve kamu vicdanının gözetilmesinin çok önemli olduğu herkesçe malumdur. Kurumumuz bu yanlış itham ve suçlamalarla ilgili yasal haklarını saklı tutmaktadır. Çalışanları ve öğrencileriyle geniş bir aile bütünlüğü içerisinde olan üniversitemizin yetki ve görev alanı dışında olan, yetkilileri, tüm çalışanları ve öğrencilerini derinden etkileyen olaylarla ilgili yanlış, gerçek dışı, kamuoyunu yanıltıcı beyanların üniversitemizi yıpratmaya yönelik olduğu ortadır. Ancak bilimsel gelişmesine, araştırma ve uygulama programlarına büyük bir kararlılıkla devam eden Mersin Üniversitesinin, tüm bileşenleri ile uyumlu ve verimli bir çalışma ortamında daha iyi bir geleceğe doğru yürüyeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. - MERSİN

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109