banner107

Prof. Dr. Halet Çambel Yaşamını Yitirdi

Arkeoloji dünyasının önemli isimlerinden İstanbul Üniversitesi (İÜ) emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Halet Çambel 98 yaşında hayatını kaybetti.

Abone olbanner90
Eğitim 13.01.2014, 20:21 13.01.2014, 20:21
290
Prof. Dr. Halet Çambel Yaşamını Yitirdi
 12 Ocak Pazar günü İstanbul’daki evinde ölü bulunan arkeolog ve yazar Çambel için Salı günü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tören yapılacak. Prof. Dr. Halet Çambel törenin ardından Muğla’da eşi Nail Çakırhan’ın mezarının yanına defnedilecek.


  
Türkiye'nin birçok bölgesinde arkeolojik kazı çalışması yürüten Prof. Dr. Çambel, Çukurova Bölgesi’nin arkeolojik araştırmalarına da 50 yıla yakın emek verdi. Bu süre içinde Karatepe kazılarını yöneterek Karatepe açık hava müzesini gerçekleştiren Prof. Dr. Çambel, bütün bunların yanında Üniversitemiz Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü ile Kilikya arkeolojisi ve Araştırma Uygulama Merkezi’ne her aşamada olağanüstü destek ve katkı sağladı. Tüm bu çalışmalarından dolayı Çambel’e 1996 yılında üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Mersin Üniversitesi “Onur Doktoru” unvanı verildi.
 
Prof. Dr. Halet Çambel kimdir?
 
İÜ emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Halet Çambel, 27 Ağustos 1916'da Berlin'de dünyaya geldi. Çambel, ailesiyle I. Dünya Savaşı sonrasında gittikleri farklı ülkelerin ardından Türkiye'ye geldi.
 
Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Kız Koleji'nde (Robert Koleji) okuyan Çambel, eskrim dalında 1936 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil etti. Çambel, Suat Fetgeri Aşeni ile olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu.
  
1940'ta İÜ Edebiyat Fakültesinde asistan olan Çambel, doktorasını da aynı üniversitede yaptı.
 
Çambel, dönemin gazetelerinden Tan Gazetesinde çalışan gazeteci yazar Nail Çakırhan ile hayatını birleştirdi.
 
Türkiye'nin birçok bölgesinde arkeolojik kazı çalışması yürüten Çambel, Osmaniye iline bağlı Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit siti bölgesinde çalışmalar yürüttü. Çambel, 2005'te Hollanda devletinin kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği "Prens Claus Ödülü"nün sahibi oldu.
 
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109