Sbs Mağduru Kızının Hakkını Arıyor

Mersinde mali müşavirlik yapan Muhittin Türkkan, kızı Gizem Gül Türkkanın ilk sonucu açıklandığında sistemde 485.291 olan SBS puanının, 337.291e düşürülmesiyle ilgili şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığından talep edilen bilgisayar kayıtlarının 6 aydır gönderilmediğini söyledi.

Abone olbanner90
Eğitim 26.01.2014, 13:07 26.01.2014, 13:07
300
Sbs Mağduru Kızının Hakkını Arıyor
Mersinde mali müşavirlik yapan Muhittin Türkkan, kızı Gizem Gül Türkkanın ilk sonucu açıklandığında sistemde 485.291 olan SBS puanının, 337.291e düşürülmesiyle ilgili şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığından talep edilen bilgisayar kayıtlarının 6 aydır gönderilmediğini söyledi. Türkkan, "Bu olacak iş değil. Böyle bir sorumsuzluk olmaz. Haksızlığın peşini bırakmayacağım" dedi.

8 Haziran 2013te yapılan Seviye Belirleme Sınavına (SBS) giren 15 yaşındaki Gizem Gül Türkkan, yaşanan hatalı puan hesaplanması nedeni ile mağdur oldu. Sınavın açıklandığı 12 Temmuz 2013de evdeki bilgisayardan sonuçları kontrol eden Gizem Gül Türkkan ve ailesi ekranda 485.291 puanı görünce başarıdan dolayı çok mutlu oldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Daha sonra tercihler için 17 Temmuz 2013 tarihinde okula giden Türkkan Ailesi burada gördükleriyle şoke oldu. Rehber öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığının tercih ekranını açınca, Gizem Gül Türkkanın sınav puanı ile yıl sonu başarı puanının düşürüldüğünü gördü. Bunun üzerine harekete geçen Gizem Gül Türkkanın babası 41 yaşındaki Muhittin Türkkan, yaptığı araştırmada Türkiye genelinde birçok öğrencinin büyük bir mağduriyet yaşadığını öğrenerek kızı için Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

7 aydır süren davada bugüne kadar bir sonuç çıkmazken, Ankara 3ncü İdare Mahkemesine de kızının sınavında yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı.

BAKANLIK KAYITLARI GÖNDERMİYOR

Kızı Gizem Gül Türkkanın SBS puanının 485ten 337ye düşürüldüğünü belirten baba Muhittin Türkkan, "Suç duyurusunda bulunduk. Savcılık kızımla ilgili yapılan değişiklikleri gösteren bilgisayar kayıtlarını 3 kere istemesine rağmen bakanlık 7 aydır göndermedi. Bu olacak iş değil. Böyle bir sorumsuzluk olmaz. Soruşturmanın selameti açısından Milli Eğitim Bakanlığının bilgisayar kayıtlarını biran önce göndermesini Sayın Bakandan bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Bilişim uzmanları gelecek olan bilgisayar kayıtlarına güvenilmeyeceğini ancak Milli Eğitim Bakanlığının bilgisayarlarının da incelenmesi gerektiğini söylediler. Savcılıktan Milli Eğitim Bakanlığının bilgisayarlarının incelenmesini de talep edeceğim" dedi.

KARNE PUANIYLA E-OKUL PUANI FARKLI

Türkkan, bir süre önce SBS için Ankara 18inci İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin son derece yerinde bir karar olduğunu ifade ederek, "Bu sınavla ilgili bir çok şaibe yaşandı. 18nci İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurmasını haklı buluyorum. Benim kızımla ilgili İdare Mahkemesine açmış olduğum dava Ankara 3ncü İdare Mahkemesinde devam etmektedir. Bu arada kızımın mezun olduğu TED Kolejinin yıl sonu notları ile oynadığını düşünüyorum. Okulun verdiği karnedeki yıl sonu puanıyla e-okul kayıtlarındaki yıl sonu puanı birbirini tutmamaktadır. Bir baba olarak kızıma yapılmış haksızlığın peşini bırakmayacağım. Bütün öğrencilere sesleniyorum; karnelerinizi iyi saklayın. Başınıza gelen olaylar sizin de başınıza gelebilir. Çünkü artık Türkiyede hak aramak çok zor. Hiçbir şey düzgün değil, Çocuk çalışıp sınava giriyor, doğru dürüst bir sınav bile yapılamıyor" diye konuştu.

Baba Muhittin Türkkan son olarak, olayın yargıya taşınması nedeniyle de kızının hiçbir tercih yapamadığını belirterek Gizem Gülün özel bir okulda eğitimine devam ettiğini söyledi. - Mersin

Yorumlar (0)