Altın Fiyatları 2 Haftanın Zirvesinde

Altının onsu 1264 dolarla 2 haftanın zirvesine yakın bir seyir izliyor.

Abone olbanner90
Ekonomi 12.06.2014, 19:21 12.06.2014, 19:21
318
Altın Fiyatları 2 Haftanın Zirvesinde
Altın ABDden gelecek ekonomik verileri bekliyor.

Piyasada ABDde açıklanacak işsizlik maaşı başvuruları rakamları izlenirken, altının onsu 1266 dolarla 2 haftanın zirvesine yakın bir seyir izliyor.

Altın dün, Dünya Bankasının küresel büyüme tahminini düşürmesi ile Dow Jones endeksinin beş günlük yükselişe ara vermesi üzerine, 1,266 dolara kadar tırmanarak 28 Mayıstan bu yana en yükseği görmüştü.

ALTIN İÇİN ŞOK TAHMİN!

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABDden gelecek işsizlik verilerinin altının seyrinde etkili olacağını belirtirken, ABD Merkez Bankası FEDin haftaya yapacağı toplantıdan çıkacak kararın altının gidişatına yön vereceğini ifade etti.

ABD ekonomisinin bir toparlanma trendi içinde olduğunu söylerken, altının bu doğrultuda yavaş yavaş düşüş seyrine gireceğini belirtti. 1250 dolar seviyesinin kritik seviye olduğunu belirten Yıldırımtürk, bu direncin kırılmasıyla altının ani bir düşüşle 1200 dolar seviyesine kadar gerileyeceğini öngördü.

IŞİD, ALTINI DA VURUR MU?

Altının artık jeopolitik krizlerden etkilenmediğini beliriten Yıldırımtürk, altının Ukrayna krizi ile bir ara 1360 dolarlara kadar tırmandığını ama sonra ateşinin çabuk söndüğünü belirtti. Yıldırımtürk Irak ve Suriyedeki son gelişmelerin altını etkilemeyeceğini söyledi.

13 YILIN ZİRVESİNE YAKIN

Altında bu gelişmeler yaşanırken bir diğer metal Paladyum tarihi yükselişine devam ediyor.

Beyaz altın yapımında da kullanılan ve en değerli metallerden biri olan Paladyum Güney, Afrikada beş aydır süren greve bağlı olarak arz endişelerinin artmasıyla 13 yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Mehmet Ali Yıldırımtürk, Paladyumdaki bu yükselişin kalıcı olmadığını belirtti.

Kaynak: HT

Yorumlar (0)