banner107

İsviçre Üç Kez Hayır Dedi

İSVİÇRE ÜÇ KEZ HAYIR DEDİ - Doğrudan demokrasiyle yönetilen İsviçre’de yılda onlarca kez referandum yapılıyor.

Abone olbanner90
Ekonomi 30.11.2014, 20:46 30.11.2014, 20:46
254
İsviçre Üç Kez Hayır Dedi
Doğrudan demokrasiyle yönetilen İsviçrede yılda onlarca kez referandum yapılıyor. Fakat son yapılan referandum ise bütün dünyayı ilgilendiriyor. İsviçredeki altın inisiyatifinin referanduma getirdiği İsviçre Ulusal Bankasını (SNB) yaklaşık 1000 tonluk altın stokunu üç katına çıkarmak ve bu miktarın altına düşmemekle yükümlü kılmayı öngörüyordu. Bütün dünyanın nefesini tutup beklediği referandum kararından "Hayır" çıkması ekonomi piyasalarına rahat bir nefes aldırdı. Bugün oylanan İsviçre Merkez Bankasının altın rezervleriyle ilgili madde, vergileme sistemiyle ilgili madde ve İsviçreye göçün sınırlandırılmasıyla ilgili maddeye de "Hayır" diyerek üçünü de ret etti.

Referandum, Ecopop adlı sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen halk inisiyatifinin yıllık göçü nüfusun yüzde 0,2si ile sınırlandırmayı öngörüyor. Buna göre ülkeye yılda en fazla 16 bin kişi göç edebilecekti. Halihazırda ise her yıl İsviçreye ortalama 80 bin kişi dışarıdan göç ediyor. Bugün Ecopopun teklifi olan göç sınırlamasına yüzde 70lik bir hayır oyu çıktı.

İsviçreliler bugün ayrıca merkez bankasının Euro ve Dolar yerine daha fazla altın rezervi tutmasını öngören tasarıyı da oyladı. Tasarı İsviçre Ulusal Bankasını (SNB) yaklaşık 1000 tonluk altın stokunu üç katına çıkarmak ve bu miktarın altına düşmemekle yükümlü kılmayı öngörüyordu. İsviçre halkı bu tasarıya da Hayır diyerek dünyaya rahat bir nefes aldırdı.

Halk, üçüncü olarak zengin yabancılar için İsviçrede var olan vergi imtiyazlarının kaldırılıp kaldırılmayacağını oyladı. İsviçreliler vergi imtiyazının kaldırılması halinde ülkeyi terk edecek zenginlerden dolayı kazançlarının düşmesinden endişelerini de sandığı yansıtarak vergi düzenlenmesine de "Hayır" dedi. "Hayır" oyları ile "Evet" oyları arasında az bir fark bulunmasına rağmen Hayırların önde olduğu açıklandı. - ZÜRİH

Yorumlar (0)