banner107

Nar-Derden İşadamları ve Sivil Toplum Örgütlerine Çağrı

Mersin’de kurduğu Gıda Bankası ile 852 aileye düzenli olarak gıda yardımında bulunan NAR-DER, tüm duyarlı vatandaşlara, özellikle işadamları ve sivil toplum örgütlerine derneğe maddi-manevi destek olmaları çağrısında bulundu.

Abone olbanner90
Ekonomi 23.05.2014, 18:17 23.05.2014, 18:17
363
Nar-Derden İşadamları ve Sivil Toplum Örgütlerine Çağrı
Mersin NAR Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (NAR-DER) yönetimi, iki yıldır sürdürdükleri çalışmaları Mersin halkına tanıtmak amacıyla basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Derneğin merkez Akdeniz ilçesi Şevket Sümer Mahallesindeki binasında gerçekleşen toplantıya, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Fazıl Türk ile dernek bileşenlerinin temsilcileri katıldı.

Mersin NAR-DERe iki dönem başkanlık yapmış olan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Türk, toplantıda yaptığı konuşmada, NAR-Der yönetimini ve başkanını bugüne kadar yaptıkları çalışmalarından ve başarılarından dolayı kutladı. Kısa bir dönemde NAR-DERin önemli bir sayıya ulaşmasının çok önemli olduğunu belirten Türk, basın aracılığıyla duyarlı olan sivil toplum örgütleri ve işadamlarından, yerinde çalışmalar yapan NAR-DERe gereken duyarlılığı göstermelerini beklediklerini söyledi.

NAR-DERin öneminin, yardımların insanları rencide etmeden yapılması olduğunu vurgulayan Türk, "Biz de daha önce evlere yemek, istihdam şeklinde gittiğimizde bu yardımı toplumu, vatandaşı, aileleri büyük sıkıntıya itiyor ve rencide ediyordu. Ama şu anda bu dernekteki arkadaşlarımız, evlere gidip ihtiyaçları ve ailenin durumunu tespit ederek, onları rencide etmeden, koydukları kurallarla2 yıldır çok sistemli ve çok başarılı bir çalışma yapıyorlar" dedi.

"TÜM DUYARLI VATANDAŞLAR NAR-DERE DESTEK ÇIKSIN"

Mersindeki duyarlı herkesi çalışmalara destek olmaya çağıran Türk, şunları söyledi: "Duyarlı insanlara sesleniyorum, gerçekten çok daha sağlıklı bir iletişim aracı olan NAR-DERe destek çıksınlar. Şov yaparak, basın karşısında insanları rencide ederek yapılan yardımlar, özellikle kamyonların etrafında insanlar rencide edilerek yapılanları hakaret olarak görüyorum ve ben ona yardım demiyorum. Yardım, bir elin verdiğini öbür elin görmemesi gereken bir davranıştır. En doğrusu olan budur ve inancımızda da bu böyledir. Mersindeki tüm duyarlı vatandaşları üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyorum. Gelip yönetimde yer alabilirler, çalışmaları yerinde görüp inceleyebilirler. Bu hepimizin insani görevidir."

Mersin NAR-DER Başkanı Sabahat Gençtarih de yoksulluğun bin yıllardır süregelen küseler bir sorun olduğunun altını çizdi. Türkiyede son dönemde amaç dışı anlayışlarla yoksullukla mücadele adı altında yardım çalışmaları yürütüldüğünü öne süren Gençtarih, "Kamu kurumları başta olmak üzere bu alanda çalışma yürütenlerin esas aldığı geleneksel anlayış maalesef sadaka kültürünü kurumsal düzeyde yürütmekten öteye gidememektedir. Yardım ederken bile yoksulları dışlayan, yoksulluklarını yüzlerine vuran bir tarz öne çıkmakta, yoksulluk üzerinden ciddi bir istismar yaşanmaktadır" diye konuştu.

"YOKSUL VATANDAŞLARIN BİRİNCİ İHTİYACI GIDA, İKİNCİ İHTİYACI GİYİM"

NAR-DERin bu anlayışa karşı oluşturulmuş ve bu anlayışı reddeden, insan odaklı bir tepki örgütlenmesi olduğunu dile getiren Gençtarih, amaçlarının maddi ve manevi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara olanaklar ölçüsünde yardım ulaştırmak olduğunu kaydetti. Mersinde 2012 yılında farklı çevrelerden 30 kurucunun bir araya gelmesiyle kurulan derneğin bu alandaki boşluğu dolduracağını düşündüklerini ifade eden Gençtarih, dernek çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Mersinde 4 merkez ilçede yaptıkları yoksulluk saha araştırması sonucunda ailelerin yüzde 86sının açlık sınırının altında yaşadıklarını tespit ettiklerini anlatan Gençtarih, "Araştırmaya katılan hanelerin karşılamakta güçlük çektikleri birinci ihtiyacı yüzde 69 ile gıda, ikinci ihtiyacı yüzde 22 ile giyimdir. Faturaların ödenememesi de üçüncü sırada yer alıyor. Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 62si göç yoluyla gelmiş, bunların yüzde 46,6sının ekonomik durumu göçle birlikte daha da kötüleşmiştir" şeklinde konuştu.

Yoksul çocuklara, çocuklarını doyurmaya çalışan annelere el açtırmak yerine en azından temel ihtiyaçlarını karşılamak için NAR-DER bünyesinde oluşturulan Gıda Bankası Projesinin bu ihtiyacı karşılamak için bir adım olduğunu vurgulayan Gençtarih, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, üretim mekanizmalarının dışında kalan ve iş temin edilse bile çalışacak kimsesi olmayan yoksullar, yaşlılar, engelliler, eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş kişiler, sürekli tedavi gören hastalar, sosyo-ekonomik açıdan zor durumdaki aileler ve bireylerin NAR-DERden yararlanabileceklerini bildirdi. Gıda Bankasının Ağustos 2012 tarihinden itibaren erzak dağıtımına başladığını aktaran Gençtarih, şöyle devam etti: "Proje kapsamında ilk günden bugüne kadar toplam 2 bin 854 ailenin başvurusu alınmıştır. Gıda dağıtımında 22 Mayıs 2014 tarihine kadar toplam 20 ayda 6 bin 650 aileye destek sunulmuştur. Her ay, 2 ayda bir ve 3 ayda bir düzenli olarak erzak almasına karar verilen aile sayımız 852dir. Bunun dışında 253 mülteci aile derneğimize başvurmuştur. Bunlara bir kez gıda verilmiş, imkanlarımız kısıtlı olduğu için düzenli destek sunulamamıştır."

Gençtarih, Gıda Bankası projesinde bağış sistemine geçtikleri bilgisini de vererek, işadamları, esnaf ve vatandaşlardan maddi ya da erzak olarak derneğe destek olmalarını istedi.

Açıklamanın ardından Başkan Türk ve dernek yönetimi, dağıtılacak gıda malzemelerinin depolandığı ve dağıtımının yapıldığı birimleri basın mensuplarına gezdirdiler. 

Yorumlar (0)