Narenciye Festivalinde Çeşmeden Portakal Suyu Aktı

NARENCİYE FESTİVALİNDE ÇEŞMEDEN PORTAKAL SUYU AKTI - Mersinde 70 ton narenciye ürünleri kullanılarak gerçekleştirilen 4.Narenciye Festivali başladı.

Abone olbanner90
Ekonomi 17.11.2013, 10:45 17.11.2013, 10:45
371
Narenciye Festivalinde Çeşmeden Portakal Suyu Aktı
Mersinde 70 ton narenciye ürünleri kullanılarak gerçekleştirilen 4. Narenciye Festivali başladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanın da katıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu. 29 ülkeden bin 500 dans gösteri gurubunun katıldığı festivalde Bakan Çağlayan, narenciye çeşmesinin başına geçerek vatandaşlara portakal suyu ikram etti.

Adnan Menderes Bulvarında gerçekleştirilen festivalde greyfurt ve limonlardan süslenmiş kürsüde konuşma yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Avrupada, dünyanın birçok yerinde soğuk hava şartları yaşanırken Mersinde bahar havasının yaşandığına dikkat çekti. Narenciye festivali yapılan bir çok ülkede bu tür festivallerin ısıtılmış kapalı salonlarda yapılabilirken Mersinde güneşli bir günde açık alanda yapıldığına işaret eden Çağlayan, "Bu festivalin yapımında bizi yine diğer ülkelerden önemli şekilde ayırt eden önemli bir özellik daha var. Fransa da bu festivali yapıyor ancak, festivalde sergilediği narenciye ürünlerinin önemli kısmını İspanyadan ithal ediyor. Mersin ise hiçbir yerden ithal etmeden kendi doğasından elde ettiği narenciyelerle yapıyor. Bu Mersin için bir kazanç. Ülke için bir kazanç" şeklinde konuştu.

Birçok ülkede illerin farklı zenginliklere sahip olduğuna dikkat çeken Çağlayan, "Nasıl bazı ülkelerin petrolü varsa, altını varsa Mersinin de narenciyesi var. Narenciye de Mersinin altını. Adeta narenciyenin başkenti olan bir ilde bu etkenliği gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı. Türkiyenin ihracatının yarısından fazlasını yaptığı Avrupada yoğun ekonomik kriz yaşandığını anlatan Çağlayan şöyle devam etti: "Türkiye ekonomisi işvereniyle işçisiyle tüm katmanlarıyla sağlam ve dimdik ayakta. Türkiyenin krize rağmen başarılı şekilde yolunda ilerliyor. Türkiye dünyanın 17nci, Avrupanın 6ncı büyük ekonomisi. Gerek nüfusun tarım içindeki payı, gerek tarımın ihracat ve ekonomideki payını dikkate alınca Türkiye bu konuda gelecek dönemde stratejik avantajını koruyacak. 16 milyar dolarlık tarım ihracatı içinde yaş meyve sebze ihracatı anlamlı bir yer tutuyor. Türkiye geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar üzerinde yaş meyve sebze ihracatı yaptı. Senede bazı ürünlerde iki kez ürün aldığımız böyle güzel Mersinde tarımsal ürünleri ihracatında yaş meyve sebze ihracatında, narenciye ihracatında Türkiyede ayrıcalıklı bir paya sahip. 3,1 milyar dolarlık toplam tarım sektöründeki ihracatın yaklaşık 1 milyar doları narenciye ve bunun yaklaşık yüzde 40ı Mersinden yapılan ihracat."

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise Mersinin ekonomik, sportif ve sosyal anlamda gün geçtikçe kendisini geliştirdiğine dikkat çekti. Güzeloğlu 2020den Dünya Narenciye Kongresinin Mersinde yapılacak olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.

Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise 4 kıta ve 30 ülkeden gelen gösteri gruplarının, festivale ayrı bir renk katacağını, Mersinlilerin de farklı kültürlerle tanışma imkanı bulacağını söyledi.
Özdemir, "Yurt dışından gelen ve sayıları 700ü aşan kültür elçileri, kendilerini tanıtacakları gibi, kentimizi ve bizleri yakından tanıma fırsatı bulacaklardır. Mersinden katılan 30 dolayındaki yerli grubun gösterilerinde ise kentimizin genç yeteneklerini göreceğiz. Türkiyede bir ilk olan, narenciye temalı özel tasarım defilemizi beğeneceğinizi umuyoruz" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcanın da konuşma yaptığı açılış sonrası Bakan Çağlayan, AK Parti Mersin Milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun ve Nebi Bozkurt, CHP Mersin Milletvekilleri İsa Gök, Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer ile narenciye festivalinin düzenlendiği alanı gezdi. Bakan Çağlayan burada narenciye çeşmesinde vatandaşlara portakal suyu ikram etti. Daha sonra Çağlayan ve beraberindekiler kortej yürüyüşüne katılan grupların gösterisini izledi.
Yorumlar (0)