Palandöken: "Günde 7 milyon adet ekmek israfı yapılıyor”

EKMEK İSRAFI BOYUTLARININ BİR HAYLİ FAZLA OLDUĞUNU HATIRLATAN TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “NÜFUSUN DA ARTMASIYLA BİRLİKTE GÜNDE 7 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR. YANİ GÜNDE 8 MİLYON 750 BİN TL’Yİ SADECE EKMEĞİMİZİ İSRAF EDEREK ÇÖPE ATIYORUZ. İSRAFIN DİNİMİZDE, KÜLTÜRÜMÜZDE, EKONOMİDE HİÇBİR ŞEKİLDE YERİ YOK. BU BİLİNÇLE HAREKET EDİLEREK İSRAFTAN KAÇINMALI VE AİLEMİZ OLMAK ÜZERE ÇEVREMİZDEKİ HERKESİ UYARMALIYIZ” DEDİ.

Ekonomi 03.07.2020, 12:12
10
Palandöken: "Günde 7 milyon adet ekmek israfı yapılıyor”

Ekmek israfı boyutlarının bir hayli fazla olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Nüfusun da artmasıyla birlikte günde 7 milyon ekmek çöpe gidiyor. Yani günde 8 milyon 750 bin TL’yi sadece ekmeğimizi israf ederek çöpe atıyoruz. İsrafın dinimizde, kültürümüzde, ekonomide hiçbir şekilde yeri yok. Bu bilinçle hareket edilerek israftan kaçınmalı ve ailemiz olmak üzere çevremizdeki herkesi uyarmalıyız” dedi.

Günlük ekmek israfı boyutlarının aşırı boyutlarda olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En kutsal sayılan, küçükken bile yere düşürünce 3 kere öptüğümüz ekmek, eskilerimizin her bir kırıntısını dahi değerlendirdiği ekmeğin israf boyutu maalesef günümüzde çok büyüt boyutlara ulaştı. Günde 7 milyon adete çok yakın miktarda ekmek israf ediliyor. Bu da 1,25 liralık bir adet ekmekten kabaca hesap yapılırsa yılda yalnızca 3 milyarı aşkın bir bedelin çöpe gitmesi ile birlikte israf ediliyor. Oysaki kültürümüz, dinimiz, ekonomimiz asla israfa yer bırakmaz. Ekmek parası için çalışılır. Ekmek kutsaldır. İsrafın ulaştığı bu boyutlar ile yılda 300 adet 40 derslikli bir lise yaptırılabilir” diye konuştu.

“Pandemi dönemde evde ekmek yapımı da arttı”

Evde ekmek yapımlarının artmasına rağmen israfın aynı kaldığını hatırlatan Palandöken, “Mart ayında Google’da evde ekmek yapımı cümlesinin aratılma sayısı bir önce aya göre 100 kat arttı ve evde ekmek yapımı tarifleri videoları 3 milyondan fazla izlendi. Un, maya, kabartma tozu gibi ürünlerin satışında patlama yaşanırken, ekmek satışları yüzde 20’nin üzerinde azaldı. Fakat israfın boyutları değişmedi. Evde de yapsak, fırından da alsak, ekmek israfı devam ediyor. Bakanlığın ve çeşitli kurumların yaptığı israfı önlemeye yönelik kampanyalar reklam amaçlı yapılmıyor. Daha duyarlı ve bilinçli olarak hareket etmeliyiz ve hem cebimizi hem ekonomimizi düşünerek yiyebileceğimiz kadar ekmek almalıyız. Kalan ekmeği köfte, tatlı gibi birçok yerde kullanarak değerlendirmeliyiz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?