ERDEMLİ’DE 116 MİLYON TL’LİK 11 TESİSİN TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 1 adet baraj, 4 adet gölet ve sulama tesisi ve 6 adet taşkın koruma tesisinden oluşan ve toplam yatırım bedeli 115 milyon 860 bin tl olan 11 adet tesisin temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirildi.

Abone olbanner90
Erdemli 16.02.2014, 18:34 16.02.2014, 18:34
247
ERDEMLİ’DE 116 MİLYON TL’LİK 11 TESİSİN TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

     Mersin Devlet Su İşleri 67. Şube Müdürlüğü tarafından Erdemli İlçesi’nde düzenlenen temel atma törenine Bakanımız ve Valimizin yanı sıra Mersin Milletvekilleri Zafer Çağlayan ve Nebi Bozkurt, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Doğayı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, il protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

       DSİ Genel Müdür Vekili Ömer Özdemir açılış konuşmasını gerçekleştirerek temeli atılacak tesislerle ilgili bilgiler verdi. Törende Başbakanımızın göndermiş olduğu kutlama mesajı okundu.

         Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, “Böylesi güzel ve bereketli bir günde sizleri saygıyla selamlıyorum. Güzel şehrimiz Mersin’de siz değerli vatandaşlarımızla birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu kelimelerle ifade etmem çok zor. Sağ olun, var olun, su gibi aziz olun” dedi.

        Başbakanımızın selamlarını ileten Bakanımız, “Türkiye’de bazı şeyler çok çabuk unutuluyor. Türkiye’nin IMF’ye 23 milyar lira borcu olan bir ülke olduğu çok çabuk unutuldu. Bugünleri çok şükür atlattık. Yapılan yatırımlarla Türkiye büyük bir atılım gerçekleştirdi. Artık bütün dünyada başı dik bir Türkiye var. Türkiye bugün IMF’ye 5 milyar dolar kredi veren bir ülke konumuna geldi. Sadece Mersin’e 11 yılda 2 milyar tl’lik bir yatırım gerçekleştirdik. Nereden nereye. Türkiye’nin yıldızı parlak. 21. asra mührümüzü biz vuracağız, Türkiye vuracak. Buna yürekten inanın” dedi.

        Türkiye’yi geleceğe taşıyacak çok büyük yatırımlara imza attıklarını ifade eden Bakanımız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir gölet 22 yılda bitmiyordu. Biz DSİ olarak 1763 tesisi hazırladık, hizmete sunduk. Bu sene de 1000 tane gölet sulamasını hizmete sunacağız. Pek çok şehirde su yoktu. Ama 76 şehrin su meselesini kökünden çözdük. Üstelik 76 yıl sonrasına kadar. Mersin’de Tarsus’ta su yoktu. Dev risale hatlarıyla suyu Mersin’e, Tarsus’a getirdik. 268 tane barajı imal ettik. Sayıyı 3’e, 10’a katladık”

        “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" mantığıyla ormanlarımız için büyük hizmetlerde bulunduk” diyen Bakanımız, “Çünkü biz milletin hizmetkarıyız. Orman köylüleri bizim hasmımız değil, hımsımızdır dedik, talimat verdik. Ceviz, badem eylem planları yapıyoruz. Bal ormanları kuruyoruz. Mersin’in bahtı açık. Sadece Mersin’in bir kanadı kırık. İnşallah Mersin yakın gelecekte uçacak” diye konuştu.

        Mersin’e büyük bir şehir hastanesi inşa edileceği müjdesini de verdi. Türkiye ve Mersin’de destan yazıldığını aktaran Bakanımız, yapılan bölünmüş yollar, sağlık alanında yapılan yatırımlar ve diğer alanlarda gerçekleştirilen hizmetlerle Türkiye mutlu bir geleceğe doğru koşuyor. Biz büyük bir ülkeyiz. Şanlı tarihimizle gurur duyuyoruz. İnşallah Başbakanımızın dediği gibi hedef 2023. Türkiye hazır, Mersin hazır, Erdemli hazır. İnşallah destanlar yazacağız. Hep birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

      Bakanımız daha sonra şunları aktardı: “Hükümetimiz döneminde hayal edilemeyecek yatırımlar gerçekleştirildi. 9,5 milyar TL’lik yatırım helal olsun. Türkiyemiz Mersinimiz her şeyin en iyisine layık. Mersin’de 715 milyon tl’lik dev yatırım yaptık. 37 dereyi ıslah ettik. Valimizle görüştük, vatandaşlarımız için bal ormanları kuruyoruz. Mersin’de üretilen balı tüm dünyaya ihraç etmek amacındayız. Mersin’e yapılan çalışmaları anlatmakla bitiremeyiz. Dün gece bir kitap hazırladık ama hizmetlerimizi bitiremedik.”

-BAKANIMIZ: 2014 VE 2015 YILINI MERSİN İÇİN HAMLE YILI İLAN ETTİK-

        Ananelerimize göre bir yere giderken eli boş gidilmeyeceğini aktaran Bakanımız, “Şimdi sıkı durun. Mersin’e büyük bir müjde ile geldik. Yatırımlar paketi ile geldik. Heybemiz dolu geldik, heybemiz almadı, tırla geldik” diyerek 58 adet projeyi sıraladı. Bakanımız, “2014 ve 2015 yıllarını hamle yılı ilan ediyoruz. Görüyorsunuz barajda kar da yağsa, yağmur da yağsa çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü zamanla yarışıyoruz. Tüm bu yatırımların toplam değeri 2 milyar tlden fazla. Mersin’e hayırlı uğurlu olsun, Erdemli’ye helal olsun. Bizim hedefimiz turizmi, deniz turizmini, dağ turizmini geliştirmek. Bunun için hazırız. Turizm master planımız hazır” açıklamasını yaptı.

-SORGUN BARAJI TAMAMLANDIĞINDA YILLIK 30 MİLYON TL MİLLETİMİZİN CEBİNDE KALACAK-

     Bakanımız Sorgun Barajı’nı gece rüyalarında gördüğünü ve tamamlayacağız diye sayıkladıklarını aktararak, “Bugün bu sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün temelini atacağız, inşallah en kısa sürede de hayata geçireceğiz. Bu proje ile her yıl 30 milyon tl milletimizin cebine girecek. 5 milyon tl lik enerji üreteceğiz. Bu barajın 30 40 yıl önce olması lazımdı. Gecikmiş. Geçmiş hükümetler adına da özür diliyorum. İnşallah bu proje kendisini 5 yılda ikame edecek” diye konuştu.

        Hizmet aşkıyla çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Bakanımız, konuşmasının sonunda “Temel atma törenimiz, ülkemiz, milletimiz ve tüm Mersinliler için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde görüş belirtti.

        Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmada, “Böylesi güzel bir günde sayın Bakanımızın teşrifleri ile Erdemli’nin her bir insanı için, her köşesi için çok büyük değer katacak böylesi bir buluşmada olmaktan mutluluk duyuyorum.

        Türkiye’nin ve Mersin’in kalkınması adına çok büyük destekleri veren başta Sayın Başbakanımıza, alanında dünyanın en iyi otoritelerinden olan Orman ve Su işleri Bakanımıza, Mersin’in gelişmesi için bizden daha gayretli olan Eski Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’a, emeği geçen her bir çalışana ve siz değerli Erdemlili vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

-VALİMİZ: BU YATIRIMLARIN ARKASINDA KARARLI BİR DURUŞ VE BÜYÜK BİR HİZMET AŞKI VAR-

         Mersin’in büyük bir kararlılıkla kalkınma ve gelişme yolunda ilerlediğini aktaran Valimiz, “Bugün burada açılışı yapılacak yatırımlarla Türkiye kalkınacak, Mersin kalkınacak, Erdemli kalkınacak. Erdemli bir büyük sevdayı gündemine almış yoluna devam etmektedir. İnsanımızın özlemleri bir bir gerçekleşiyorsa, dev yatırımlar bugün birer birer hayata geçiriliyor ve tüm Mersinlilerle buluşuyorsa, bunun arkasında kararlı bir duruş ve büyük bir hizmet aşkı vardır. Akdeniz Oyunları’nda da çok büyük tesisler ve yatırımlar almanın gururunu yaşadık. Bugün Orman ve Su işleri Bakanlığımızın yatırımlarını da aynı heyecanla karşılıyoruz” dedi.

          Valimiz, konuşmasını “Türkiyemize, Mersinimize ve siz değerli insanlarımıza yeni bir gelecek, yeni bir kent oluşturacak yatırımlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman böyle güzel yatırımlarla buluşmayı diliyor, hepinize teşekkür ediyorum” diyerek noktaladı.

        Program çerçevesinde Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan, “Böylesi önemli bir günde vermiş olduğumuz sözlerine yerine getirildiği anlamlı bir günde Mersin’in Yörüklerini, Erdemlili kardeşlerimi saygıyla selamlıyorum. Büyük ustamız Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletiyorum” diye konuştu.

         Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt da bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmaların ardından Bakanımız, Valimiz, Milletvekilleri ve il protokolü ile birlikte temel atma törenini gerçekleştirdi.

          Temel atma töreni ile Sorgun Barajı, Merkez Değirmendere Göleti ve Sulaması, Erdemli Avgadı Aydınlar Göleti ve Sulaması, Mut Hacınkulu Kelce Göleti ve Sulaması, Gülnar Taşoluk Göleti ve Sulaması, Erdemli Kodaman Çayı Islahı, Erdemli Kargıcak Deresi Islahı, Erdemli Akdeniz Mahallesi Madenler Çayı 2. Kısım Taşkın Koruma Tesisi, Erdemli Madenler Deresi Islahı, Mersin Merkez Bekiralanı Enligeçit, (Keşlik) Deresi Islahı, Erdemli Kocahasanlı Beldesi Çaltılı ve Kuruçay Deresi Tabanlarına Taş Pere Kaplama Yapılması projeleri için ilk adım atılmış oldu. 

          Törenin sonunda ceviz fidanı dikimi amacıyla Erdemlili vatandaşlar arasında Elbeyli Köyü'nde bulunan 10 parsel arazi için kura çekimi yapıldı ve hak sahipliği belgeleri dağıtıldı. Dikim ve bakım masrafları 3 yıl süreyle Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından karşılanacak olan arazilerden elde edilecek gelir ise hak sahiplerine bırakılacak.

-BAKANIMIZ VE VALİMİZ MERSİNLİ TÜM KÖY MUHTARLARI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞU TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ-

            Erdemli’de Sorgun Barajı ile birlikte toplam 11 tesisin temel atma törenini gerçekleştiren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, Valimiz ile birlikte Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı.

            İl Özel İdaresi’nde gerçekleştirilen toplantı İstiklal Marşı ve saygı duruşu yapılması ile başladı. Mersin Milletvekilleri Zafer Çağlayan ve Nebi Bozkurt, İlçe Kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı, Sanayi ve Ticaret Odası Başkaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı tüm daire başkanları, kurum müdürleri, bölge müdürleri, Çukurova Kalkınma Ajansı Başkanı, Mersin’deki tüm köy muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törene vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

            Toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı genel müdürlükler tarafından hazırlanan sunumlar gerçekleştirildi. Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür etti. Bakanımız, “Sorgun Barajı’nın açılması bugün bize nasip oldu ve barajımızla birlikte 11 tesisin temelini attık ve önemli yatırımları başlattık. Mersin’i çok seviyorum. Teknik üniversitede iken SEKA’nın müşaviri görevinde bulunduğum sürede Mersin’e sıklıkla geldik. O yüzden Mersin’e ayrı bir gönül bağım var. Mersin, Erdemli, Silifke denilince ayrı bir gurur duyuyorum’ diye konuştu.

            Mersin’e müjdelerle geldiklerini aktaran Bakanımız, “Yapılması planlanan tesisler arasında tahmin ediyorum sizin burada isteyeceğiniz her türlü baraj, gölet, sulama tesisi, ormancılık faaliyetleri, bütün kurumların ihtiyaçları var. Bunların maaliyetleri çok büyük. Son 10 yılda toplam 9,5 milyar tl yatırım yaptık. 70 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Mersin’e bu yıl ve önümüzdeki yıl da Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak yapacak çok şeyimiz var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diye konuştu.

            Asrın Projesi olarak nitelenen ve Mersin’den yavru vatan Kıbrıs’a su götürmeyi amaçlayan Alaköprü Barajı projesine dikkat çeken Bakanımız, çalışmaların sona ermesiyle sadece Kıbrıs’ın değil, Anamur’un da sulama ihtiyaçlarının karşılanacağını aktardı.

            Bakanımız, yapılan sunumların ardından katılımcıların sorun, talep ve önerilerini dinleyerek fikir alışverişinde bulundu. Toplantının sona ermesinin ardından Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan sergiyi gezen Bakanımız ve Valimiz eserleri oldukça beğendi. 

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?