BAŞKAN KOCAMAZ: “KADINLARIMIZ SİYASETTE ETKİN ROL OYNAMALI”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadılar günü etkinliğine katıldı.

Güncel 10.03.2017, 01:19 10.03.2017, 01:19 Vadi sağdıç
26
BAŞKAN KOCAMAZ: “KADINLARIMIZ SİYASETTE ETKİN ROL OYNAMALI”
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile eşi Hatice Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan ve eşi, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, kadın muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir arada bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Kadınlar Günü’nün kutlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Burada beyefendiler de var. Onlar bir elmanın iki yarısından birisidir. Elmayı ortadan kestiğiniz zaman birbirinden ayırırsanız bir müddet sonra çürür. Demek ki ne kadın erkekten ne de erkek kadınsan ayrılabilir. Dolayısıyla birbirini tamamlayan unsurlar olarak gerçekten bu dünyanın varlık sebebiyiz. Tarihin derinliklerinden günümüze gelinceye kadar Türk milleti birçok imparatorluk oluşturmuştur ve tabi ki bu imparatorlukları oluşturan yiğitlerin dünyaya gelmesini sağlayan, onları doğuranlar yüce Türk kadınlarıdır. Dolayısıyla bir devlet var olacaksa, bir millet ayakta duracaksa, geleceğe güvenle bakacaksa mutlaka kadınlara muhtaçtır” dedi.

Kadınların tarihin derinliklerinden günümüze gelinceye kadar devlet yönetiminde etkin rol oynadığının vurgusunu yapan Başkan Kocamaz, “Bugün geldiğimiz noktada gerek muhtarlıklar, gerek belediye meclis üyeleri, gerekse de belediye başkanı, milletvekili ve yüksek siyasetçi olarak kadınlarımızın yeterince temsil edilemiyor olması aslında başta biz erkeklerin ayıbıdır. Kadınlarımızın siyasette çok daha etkin rol alması bizim en temel beklentimizdir. Eğer siyaset yapılacaksa siyaset kadından başlamalıdır. Erkekler her yere giremeyebilir ama kadınlar her kapıyı açar, her yere girer” şeklinde konuştu.

Kadınlara gereken değer verilmeli

Her alanda olduğu gibi Kurtuluş Savaşı’nda da kadınların etkin mücadelede rol oynadıklarını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Çukurova’nın kurtuluşunda çok önemli rol üstlenen, komutanlık yapan Kara Fatma lakaplı Adile Hala, 7 yüz küsur kişilik Fransız taburunun 44 kişi ile esir alınmasını sağlayan Kılavuz Hatice gibi geçmişimizde mücadele etmiş kadınlarımız var bizim. Biliyorsunuz Aziz Atatürk Cumhuriyetin kuruluşundan önce 17 Mart 1923’de Mersin’i ziyaret etti. Tarsus’u ziyaret ederken Adile Hala yani Kurtuluş Savaşı’nın o kudretli güçlü kadını Kara Fatma lakaplı annemiz, Aziz Atatürk’ün ayaklarına kapanıyor ve diyor ki; ‘Bastığın yerlere kurban olayım Paşam.’ Aziz Atatürk’te onun omzundan tutup kaldırıyor ve ‘Türk kadını yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıktır’ diyor.  Dolayısıyla biz bu ninelerimizin, bu annelerimizin torunlarıyız. Geleceğe güvenle bakmak istiyorsak, bu ülkeyi birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe taşımak istiyorsak, ölüm geldiğinde gözümüz açık gitmek istemiyorsak, kadınlara gereken değeri vermek ve onların yetiştirdiği evlatlara güvenmek mecburiyetindeyiz” diye ifade etti.

Ortak müştereklerde buluşulmalı

Kutsal Anadolu topraklarında hür ve bağımsız olarak Türk milletinin varlığı için müştereklerde birleşilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Başkan Kocamaz, “İnsanların doğum yerini, anne babasını ve kökenini tercih şansı yok. Ama bu kutsal Anadolu topraklarında hür ve bağımsız olarak varlığımızı sürdürmek istiyorsak, ayrıntıları bir kenara bırakıp müştereklerde birleşmek ve bu topraklar üzerinde ağız tadıyla birlik ve beraberlik içinde yaşamak ve birbirimize tahammül etmek durumundayız. Bu topraklarda bölücülük yapmayan herkes başımızın tacıdır. Biz Türk Milliyetçileri olarak insanları Cenab-ı Allah’ın bir emaneti olarak görürüz. Bize teslim edilmiş bir emanet için hiçbir ayrım yapamayız. Yeter ki bölücülük yapmasın, yeter ki Şanlı Al Bayrağımızın altında birlik ve beraberlikten yana tavır koysun. Bizim başka bir beklentimiz de yoktur” dedi.

15 Temmuz hadisesinin bir dönüm noktası ve milat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, herkesin değişik açılardan değerlendirme yaptığına değindi. Başkan Kocamaz, “15 Temmuz gecesi bu ülkenin havasını soluyan, suyunu içen, ekmeğini yiyen, bu milletin alın teriyle okutulmuş ve bir yerlere gelmiş, komutan olmuş bazı hainler bu milletin Meclisini bombaladı. Sivil halkın üzerine tankla yürüdü, insanlara kurşun sıktı. Özel Harekat Polislerinin karargahını kurşun yağmuruna tuttu, yaktı, yıktı ve bu milleti bölmek için her türlü kinini kustu.  İşte onun için diyoruz ki 15 Temmuz öncesiyle 15 Temmuz sonrasını ayrı değerlendirmek gerekir. Türkiye’nin bir eyalet sistemine doğru önü açılmış, adeta ülke birilerinin verdiği talimatlar doğrultusunda bölünmeye doğru gidiyor, anayasamız tartışılıyordu. O dönemde MHP ilk 4 maddenin kesinlikle tartışılamayacağını söylüyordu. Birileri de diyordu ki 4 maddede değişebilir. Ama Allah’a çok şükür ki Türk Milliyetçilerinin dik duruşu sayesinde bugün o 4 maddeyi gündeme getirmeye hiç kimsenin cesareti de kalmamıştır. Böyle bir günde davetimize icabet edip bu mekânı şereflendirdiğiniz için hepinize bir kez daha ayrı ayır teşekkür ediyorum. Gününüz kutlu olsun. Sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

“Kadın ve erkek bir bütünün iki eşit yarısıdır”

MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var yaptığı konuşmada, kadınların dahil olmadığı hiçbir hareketin başarıya ulaşamayacağını belirterek, “Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyet arasında adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak, kadın ve erkeğin karşılıklı adaletle hakkaniyet içerisinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. Ne mutlu ki dava yolunda kimse yoksa canımla malımla ben varım diyen sizler aziz Türk kadınları olarak varsınız. Kadınlar hep birlikte bir millettir ve kadın isterse Halide Edip olup zor zamanlarda meydanlara iner. İsterse Şerife Bacı olup kağnısını düşmanın üzerine sürer. Her gününüz bir önceki günden huzurlu mutlu kutlu olsun. Biz Türk kadınıyız ve bir günümüz değil her günümüz kutludur bizim” sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile etkinliğe katılan kadınlar keyifli dakikalar yaşadı, eğlenceli vakit geçirdi.

Program sonunda Türkiye’nin günlük çıkarılan ilk kadın gazetesi sahibi Zeliha Akkuş’a,  MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var tarafından plaket ve çiçek verildi. Dilek Uslu Var ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ekiplerine çiçek hediye etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?