Dışişlerinden Son Rehine Açıklaması

DIŞİŞLERİNDEN SON REHİNE AÇIKLAMASI - Dışişlerinden yapılan açıklamada, Alıkonulan vatandaşlarımızın sağ salim kurtarılmaları için çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir denildi.

Abone olbanner90
Güncel 15.06.2014, 16:54 15.06.2014, 16:54
240
Dışişlerinden Son Rehine Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Irakta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğu personeli ve Musulun Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşların Türkiyeye en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü bildirdi.

KRİZ HIZLA MEZHEPSEL ÇATIŞMAYA DÖNÜYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Irakın geniş kesimlerini etkisi altına alan şiddet olaylarının devam ettiği anımsatılarak, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı, krizin mezhepsel çatışma boyutunun güç kazandığı ifade edildi.

ÇATIŞMALAR ÇOK KISA SÜREDE BAŞKA BÖLGELERE SIÇRIYOR

Açıklamada, "Sahadaki gelişmeler çok hızlı değişim göstermekte, çatışmalar çok kısa sürede bir bölgeden diğerine sıçrayabilmektedir. Bulunduğumuz aşamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurumuzdaki unsurlar geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdatta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

THYnın, Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı ve Erbil Havalimanından tarifeli uçuşlarını sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, Iraktan ayrılmak isteyen vatandaşların Kriz Merkezinin yanı sıra Bağdat Büyükelçiliği, Basra Başkonsolosluğu ve Erbil Başkonsolosluğundan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THYyle temasta kalmasının yerinde olacağı bildirildi.

Bakanlık açıklama şunlar kaydedildi:

"Irakta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musulun Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Iraktaki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eş zamanlı olarak Kriz Merkezine yönlendirilmektedir."

Yorumlar (0)