Dünyanın en eski yaşam formu olan bakterilerin en büyüğü keşfedildi !

Abone olbanner90
Güncel 25.06.2022, 12:06
7
Dünyanın en eski yaşam formu olan bakterilerin en büyüğü keşfedildi !

Karayipler'deki sığ mangrov bataklıklarında dünyanın bilinebilen en büyük bakterisi bulundu. Thiomargarita magnifica ismi verilen bakterinin aynı zamanda diğer bakterilerde bulunan ortalama gen sayısının üç katını içerdiği ve bu genlerin yaklaşık yarısının ne için olduğunun henüz bilinmediği aktarıldı.

ABD'de Kaliforniya Üniversitesi'nin Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'ndaki Birleşik Genom Enstitüsü öncülüğünde yürütülen araştırmanın verileri, Science dergisinde yayınlandı.

Araştırmada, normal bir bakteri türünün 1-5 mikrometre uzunluğunda olduğu, keşfedilen bakterinin ise 10 bin mikrometre (1 santimetrenin onda dördü) uzunluğunda olduğu belirtildi. Şimdiye kadar bilinen en büyük bakterinin maksimum uzunluğunun ise 750 mikrometre olduğu ifade edildi.

Bakterinin ilk olarak Karayipler'deki bir Fransız takımadası olan Guadeloupe'nin çeşitli yerlerinde görüldüğü belirtiliyor. Araştırmada yer alan Fransız Antilleri Üniversitesi'nden (Université des Antilles) mikrobiyolog Olivier Gros, "2009 yılında bir mangrov ağacının batık bir yaprağına bağlı uzun beyaz filamentler buldum. Bu tür filamentleri ilgi çekici buldum. Onları analiz etmek için laboratuvara geri getirdim. Guadeloupe mangrovlarında yaşayan bu kadar büyük bir bakteriye sahip olmak benim için büyük bir sürpriz" dedi.

Yorumlar (0)

banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner109