Genelkurmay, CHPye Dava Açtı

Genelkurmay Başkanlığı, CHPnin Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonunun Necdet Özel ilgili söylediği sözler nedeniyle CHPye dava açtı.

Abone olbanner90
Güncel 02.06.2014, 19:46 02.06.2014, 19:46
173
Genelkurmay, CHPye Dava Açtı
Genelkurmay Başkanlığı; CHP Manisa milletvekili Özgür Özelin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özelin Balyoz davası konusunda, "Başbakan benim hulus ve saffetimden yararlandı" dediğine ilişkin iddiasına sert tepki gösterdi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan jet açıklamada, konunun adli makamlara aktarıldığı belirtildi.

"KONU ADLİ MAKAMLARA İNTİKAL ETTİRİLDİ"

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, "CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri tarafından hazırlanarak bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulan raporun sunumu esnasında Genelkurmay Başkanına atfen söylenen ifadelerin tamamı gerçek dışı olup konu adli makamlara aktarılmıştır" ifadelerine yer verildi.

İşte Genelkurmay Başkanlığının CHPyi adli makamlara intikal ettirdiği basın açıklaması:

CHP BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP milletvekilleri Nurettin Demir, Özgür Özel ve Muharrem Işık’tan oluşan Cezaevleri İzleme Komitesi, bugün parti genel merkezinde söz konusu rapora ilişkin basın toplantısı düzenlemişti.

"İSTİFA ÇAĞRILARINI DUYMAZDAN GELDİ"

Toplantıda, CHP Cezaevi İzleme Komisyonu üyesi Milletvekili Özgür Özel, konuşmasında, "Genelkurmay Başkanına yöneltilen tüm eleştirilere karşı günün sonunda Genelkurmay Başkanı, susmadık, bu davada her gün mesai ayırdık demektedir. Oysa biz kendisine defalarca çağrı yapmış ve son olarak çağrıyı kendisinin istifasında bulmuş bir heyet olarak biliyoruz ki Genelkurmay Başkanı bu davada ancak kendi istifası talep edildiğinde savunma kurmak üzerine bu dava üzerine konuşmaya başlamıştır. Ve istifa çağrılarını da her zaman duymazlıktan gelmiştir." demişti.

ÖZEL: NECDET ÖZEL BAŞBAKAN BENİ KANDIRDI DİYOR

Özel, "Oysa ki Ekim 2011’de İstanbul’da kendi silah arkadaşlarını ziyaret ettiğinde, onun, hiç merak etmeyin bu konuyu kendi yöntemlerimle çözeceğime söz veriyorum dediğini bütün silah arkadaşları ifade etmekte. Ancak kendisi bu ifadesini teyit etme mertliğini dahi gösterememektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığında kendi dönemindeki öğrencileri bu davayla kendisi arasındaki illiyet bağını ortadan kaldıracak şekilde davanın dışında tutmak için bu karacılar yakınımdır ziyaretleri yaptığını ve kendisiyle arasındaki tüm karacıların ceza almadan kurtulması için elinden gelen tüm çabayı sarf ederek başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu konuda bir kelime açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ama bu işi kendi yöntemlerimle halledeceğim dediği halde sonuç böyle olmuşken kendisine sitem ileten ailelere veya halihazırda silah arkadaşlarına da şu mesajı yolluyor hiç utanmadan ve sıkılmadan. Başbakan benim hulus ve saffetimden yararlandı. Yani bir iyi niyete sahip olduğunu, saf, arı, temiz bir kişi olduğunu, kendisini kandıranın Başbakan olduğunu ifade ediyor." şeklinde konuşmuştu.

"BAŞBAKANIN SİZE SIRTINI DÖNDÜĞÜNÜ TEYİT EDİYOR MUSUNUZ?"

Özel, "Şimdi kendisiyle aynı soyadı taşıdığım Genelkurmay Başkanı Özel’e soruyorum; bu açıklamanızın arkasında duracak mısınız? Çıkıp Başbakanın sizi kandırdığını hulus ve saffetinizden yararlandığını, aslında siz silah arkadaşlarınızın tamamının suçsuzluğuna inandığınızı son sentezde ben senin dediğini yapacağım diyen Başbakanın size sırt döndüğünü teyit ediyor musunuz? Yoksa bir başka gerçek dışı söylemle kendinizi yarın farklı bir şekilde savunacak mısınız?" ifadelerine yer vermişti.

KOMİSYONDAN AÇIKLAMA VAR

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu, Genelkurmay Başkanlığının, CHPye dava açtığını anımsatarak, "Bu durumu büyük bir memnuniyetle karşıladığımızı ve hayatta olan tüm Balyoz sanıkları ile ailelerini ilerleyen süreçte görülecek mahkemelerde şahit dinleteceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız" ifadelerini kullandı.

"DAVAYI BÜYÜK MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonundan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Bugün "Balyoz Kumpası adlı raporumuzun tanıtımı için yaptığımız basın toplantısında Genelkurmay Başkanı Necdet Özelin Balyoz duruşmaları sırasında ve sonrasında gerek Hasdal, Hadımköy ziyaretlerinde gerekse kendisi ile görüşen ailelere söylediği ifadelerini değerlendirdik ve bunu eleştirdik. Bugüne kadar tüm haksız, hukuksuz yargılamalar sırasında susarken ilk kez geçen sene yaptığımız istifa çağrısı ve ikinci olarak da bugün yaptığımız değerlendirmeler üzerine suskunluğunu bozan Genelkurmay Başkanlığından söz konusu ifadelerimizle ilgili mahkeme yoluna gidileceği açıklanmıştır. Bu durumu büyük bir memnuniyetle karşıladığımızı ve hayatta olan tüm Balyoz sanıkları ile ailelerini ilerleyen süreçte görülecek mahkemelerde şahit dinleteceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız."

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?